Zbiorniki wodne w ogródkach stanowią wyjątkową dekorację. Ponadto mają korzystny wpływ na ekosystem w przydomowym zieleńcu i dają większe możliwości w sadzeniu roślin ozdobnych. Taka inwestycja wcale nie musi być trudna i kosztowna, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie gotowej formy z laminatu poliestrowo-szklanego. Jeśli zależy nam na uzyskaniu szybkich efektów, warto rozważyć właśnie ten sposób na budowę niewielkiego stawu.

Oczko wodne na lata

Przede wszystkim ogromną zaletą form z laminatów poliestrowo-szklanych jest ich długa żywotność. Zawdzięczają to technice wytwarzania materiału, jak również jego strukturze. Odpowiednie ułożenie włókien sprawia, że zbiorniki zyskują dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne i środki chemiczne. To szczególnie istotne cechy w przypadku oczka wodnego, które przecież nie ma stanowić tymczasowej ozdoby ogrodu. Ponadto gotową formę zbiornika o takich właściwościach można nabyć w korzystnej cenie, na przykład od firmy Paszkowiak, mieszczącej się w Kąkolewie. Taka inwestycja to niskie koszty idące w parze z wysoką jakością komponentu.

Dowolność aranżacji

Wiele osób decyduje się stworzyć oczko wodne przy pomocy popularnych folii, które dają możliwość swobodne kształtowania dna, jak również brzegów. Niemniej jednak zbiorniki z laminatów niczym nie ustają pod tym względem. Należy jednak wcześniej przemyśleć kwestię projektu zbiornika, co pozwoli wyprodukować formę idealną do naszych oczekiwań. Kształt oraz wymiary finalnego produktu są już niezmienne. Boki mogą jednak zostać wyprofilowane tak, aby na różnych wysokościach znalazły się półki. To pozwoli na piętrowe umieszczanie roślin w oczku. Dodatkowo zbiornik można wykonać w różnych kolorach, na przykład zielonym, piaskowym, niebieskim lub czarnym. Warto wspomnieć, że laminaty poliestrowo-szklane cechują się odpornością, dlatego utrzymanie stawu w czystości nie będzie stanowić problemu.

Prosta instalacja

Gotowe formy zbiorników to lekkie komponenty, które z łatwością można przetransportować, a następnie zamontować na działce. Najadają się one zarówno do zakopania w gruncie, jak i umieszczenia nad ziemią. W drugim przypadku trzeba pamiętać o konieczności ich zabudowy. Wykorzystując taką metodę stworzenia oczka wodnego, można pominąć etap formowania brzegów. Produkt wystarczy umieścić w przygotowanym wcześniej wykopie. Ważne jest jego odpowiednie wypoziomowanie, ponieważ błędy w tej kwestii mogą skutkować pękaniem zbiornika. Tego rodzaju technika budowy sprawdzi się, zwłaszcza gdy staw ma pomieścić nie więcej niż 1 m3 wody, a także na kamienistym gruncie.