W porównaniu z przydomowymi szambami to właśnie oczyszczalnia ścieków jest zdecydowanie łatwiejsza, ale również tańsza w użytkowaniu. Właściciel działki nie musi przede wszystkim martwić się o regularny wywóz zanieczyszczeń przez wozy asenizacyjne. Niemniej jednak eksploatacja tej instalacji również wymaga przestrzegania kilku prostych zasad. Między innymi o nich piszemy w poniższym artykule.

Prawidłowy rozkład zanieczyszczeń                                                         

Sprawne oczyszczanie ścieków z gospodarstwa domowego zależy przede wszystkim od stanu osadnika gnilnego. O niego należy zadbać poprzez systematyczne dodawanie specjalnych biopreparatów. Zawarte w nim mikroorganizmy przyczyniają się bowiem do zmniejszania prawdopodobieństwa zatoru w rurach i powstawania kożucha we wspomnianym osadniku. Z tego względu mają korzystny wpływ na efektywność jego działania, a tym samym ścieki zostają dokładniej oczyszczone. Wszystko dzięki temu, że preparaty poprawiają stopień rozkładu zanieczyszczeń napływających do zbiornika. To też przekłada się na konieczność rzadszego wywozu powstającego osadu, do czego jeszcze wrócimy. Środki z mikroorganizmami należy dodawać nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Regularne przeglądy instalacji

Jak każde urządzenie sanitarne, tak również i przydomowe oczyszczalnie ścieków wymagają konserwacji. To powinna być przeprowadzana na podstawie wytycznych producenta, zawartych w instrukcji użytkowania. Obejmuje to nie tylko opisane już wcześniej uzupełnianie mikroorganizmów, ale również usuwanie części stałych zanieczyszczeń, które gromadzą się w osadniku gnilnym. Taki zabieg powinno podejmować się raz na rok bądź raz na trzy lata w zależności od poziomu zapełnienia. Kontrolą prawidłowego działania oczyszczalni mogą zająć się między innymi specjaliści z firmy BIOły.pl, mającej swoją siedzibę w Sosnowcu. W ramach takich czynności między innymi czyści się filtry, sprawdza dmuchawę powietrza, reguluje poziom natlenienia, a także płucze pompę.

Ważne serwisowania oczyszczalni

Przestrzeganie tych dwóch zasad pozwala przede wszystkim zawczasu wykryć nieprawidłowości, które mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń elementów instalacji. Zaniedbanie okresowych przeglądów oczyszczalni będą dla domowego budżetu bardziej obciążające, aniżeli skorzystanie z usług serwisowania w wyznaczonych przez producenta terminach. Wśród najczęstszych awarii można wymienić na przykład:

  • rozszczelnienie rur,
  • zatory w przepływie w instalacji,
  • naturalne zużycie się komponentów,
  • obumarcie osadu czynnego.

Taki stan rzeczy może wynikać nie tylko z nieprawidłowej eksploatacji, ale również wadliwego montażu całego systemu. Może to rodzić konieczność naprawy bądź modernizację aktualnej oczyszczalni i odpowiednie przystosowanie jej do warunków, w jakich pracuje.