Jednym z rodzajów urządzeń dźwignicowych są samochody z HDS. To pojazdy, na których podwoziu znajduje się ramię żurawia. Najczęściej są także wyposażone w skrzynię załadunkową, umożliwiającą transport materiałów budowlanych lub obiektów wielkogabarytowych. Podczas ich pracy należy jednak zachować pewne zasady ostrożności, o których piszemy w poniższym artykule.

Czym są pojazdy z HDS?

Pod tym skrótem kryją się hydrauliczne dźwigi samochodowe, inaczej nazywane również żurawiami przenośnymi lub przeładunkowymi. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do transportu oraz rozładunku i załadunku najczęściej różnego rodzaju materiałów budowlanych. W tego typu pojazdach dźwignica zamontowana jest z reguły pomiędzy kabiną kierowcy a skrzynią załadunkową. Ich działanie jest możliwe dzięki pompie hydraulicznej oraz siłownikom hydraulicznym. Wśród takich samochodów można także wyróżnić te przeznaczone do prac leśnych, które zamiast haków mają chwytaki pozwalające przenosić drewno, a także o uniwersalnym zastosowaniu – ramię wysięgnika znajduje się na podwoziu samochodu ciężarowego i porusza się w płaszczyźnie pionowej lub poziomej. Transport HDS jest o tyle dużym udogodnieniem, że zarówno przewóz ładunku, jak i jego przeładunek jest możliwy za pomocą jednego pojazdu.

Jakie są istotne parametry pojazdów?

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń dźwigowych, tak również i tutaj do obsługi samochodów z HDS wymaga się dysponowania odpowiednimi uprawnieniami od operatora. Stąd też nie wystarczy wyłącznie prawo jazdy właściwej kategorii. To jeden z warunków bezpiecznej eksploatacji. Kolejny to dobór pojazdu pod kątem możliwości przeładunkowych dźwignicy. Tutaj pod uwagę bierze się takie kwestie jak:

  • wysokość podnoszenia,

  • wysięg żurawia,

  • udźwig żurawia.

Istotne znaczenie ma także moment udźwigu, który charakteryzuje to, jaki maksymalny ciężar może mieć podnoszony komponent przy konkretnym wysięgu ramienia. Należy pamiętać o zasadzie, że im dalszy jest wysięg, tym mniejszy staje się udźwig.

W jakich warunkach może odbywać się przeładunek?

Przede wszystkim dźwig HDS musi być ustawiony na stabilnym, równym i niegrząskim gruncie. W trybie przeładunku podwozie zostaje wsparte na specjalnych nóżkach. Należy także obowiązkowo zabezpieczyć teren, na którym odbywają się pracę – upewnić się, że w pobliżu nie znajdują się żadne osoby postronne, ani przeszkody w postaci drzew lub napowietrznych linii energetycznych. Znaczenie w zachowaniu bezpieczeństwa mają również warunki pogodowe. Operator nie może realizować zlecenia przy ograniczonej widoczności, burzy lub silnym wietrze. Warto zatem takie zadanie powierzyć specjalistom, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni w zakresie obsługi samochodów z HDS. Takie usługi świadczy między innymi firma Szczurowski z Warszawy. Każde zlecenie będzie wykonywane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, minimalizując przy tym na przykład ryzyko uszkodzenia ładunku.