Jeśli zależy nam na tym, aby dźwignica działa poprawnie oraz długo bez żadnych awarii, musi być ona złożona z elementów i silnika o odpowiednich parametrach. Jak w każdym urządzeniu jest to serce działania sprzętu, dlatego warto poświęcić chwilę na wybranie części o właściwych cechach. Również szukają zamienników, lepiej sięgać po te od sprawdzonych dostawców i producentów.

Silniki dźwignicowe – popularne rodzaje

Silnik to serce każdej maszyny, więc jego właściwy dobór jest kluczowy dla realizacji zaplanowanych prac danym typem dźwignicy. W sytuacji, gdy do końca nie wiadomo, który typ silnika będzie odpowiedni do konkretnej maszyny, warto odwiedzić specjalistów w miejscach takich jak NOVET Janusz Bielecki. Fachowiec dokona pełnej analizy sytuacji i podpowie najlepsze rozwiązanie. Doradztwo techniczne jest dziś w cenie, więc warto korzystać z niego przy nadarzającej się okazji, aby przedłużyć użytkowanie dźwignicy. Właściwa część wpływa na eksploatację oraz komfort pracy.

Dostępne są dwa rodzaje silników dźwignicowych: pierścieniowe i samohamowne. Różnią się od siebie parametrami eksploatacyjnymi, wymiarami montażowymi i gabarytowymi silników, a dobrze dobrane gwarantują płynną i bezawaryjną pracę.

Silniki pierścieniowe a samohamowne – o czym należy wiedzieć?

Wybór silnika zależy od mocy znamionowych, rodzaju pracy, jaka będzie wykonywana, napięcia zasilania, ochrony, jaką chcemy, aby posiadał i wielu innych parametrów, które są istotne przy wskazaniu właściwego modelu części. Silniki pierścieniowe o różnych parametrach wyróżniają się budową: obecnością wirnika, pierścieni ślizgowych i szczotek. Przeznaczone mogą być do pracy przerywanej, dla napięcia znamionowego 400 V, w temperaturze od -15 do +40 stopni Celsjusza. Silniki samohamowne z kolei stosuje się w mechanizmach podnoszących platformy w elektrowciągach. Mają wbudowane zabezpieczenia przed przeciążeniem termicznym, które może być efektem zbyt dużego obciążenia, uszkodzeniem wentylacji układu, skokami napięcia. Dzięki temu ich stosowanie jest bezpieczne.