Podczas silnych opadów deszczu wydajne odprowadzenie wody z połaci dachowej jest niezwykle istotne. Aby było to możliwe, trzeba zadbać o montaż wysokiej jakości systemu rynnowego. Obecnie na rynku asortymentowym można zetknąć się z dwoma sprawdzonymi rozwiązaniami. Mowa tutaj oczywiście o rynnach wykonanych ze stali oraz z PCV. Czym pod kątem technologicznym charakteryzują się dostępne rozwiązania i czy której z nich jest lepsze?

Co warto wiedzieć o rynnach stalowych?


Nieustająca popularność rynien stalowych wynika przede wszystkim z ich doskonałych parametrów wytrzymałościowych. Są one kompletnie niepodatne na oddziaływanie warunków środowiskowych takich jak wilgoć i mróz, a długotrwała ekspozycja na wpływ promieni ultrafioletowych, nie przyczynia się do utraty kolorystycznej intensywności. Rynny tego typu zbudowane ze z solidnego rdzenia wykonanego ze stali ocynkowanej. W celu osiągnięcia jak najlepszej odporności, pokrywa cię go poliuretanowymi lub poliestrowymi powłokami ochronnymi.

Za największą zaletę rynien stalowych uznaje się ich doskonałą szczelność. W zdecydowanej większości przypadków do zabezpieczenia najbardziej newralgicznych miejsc takich jak m.in. połączenie denek z rynną czy też połączenie rynien ze złączką producenci wykorzystują gumowe uszczelki. Rynny tego typu nie ulegają również odkształceniom termicznym i nie są podatne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Jest to również rozwiązanie bardzo uniwersalne, ponieważ cały system można zamontować zarówno na hakach doczołowych, jak i nakrokwiowych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym charakteryzują się rynny PCV?


Oczywiście podstawową różnicą pomiędzy systemami, jest w tym przypadku rodzaj zastosowanego materiału. Jednakże wytrzymałość polichlorku winylu, w szczególności wtedy, kiedy jego skład wzbogacony jest o tlenek tytanu, absolutnie nie powinna być bagatelizowana. Wysokiej jakości, markowe rynny PCV mają prawo posłużyć tak samo długo, jak stalowe odpowiedniki. Ich dość zróżnicowana renoma wzięła się przede wszystkim z opinii niezadowolonych klientów, którzy dokonali zakupu w marketach wielkopowierzchniowych. To tylko kolejny przykład tego, że zbyt niska cena materiałów budowlanych, zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko.

Okazuje się nawet, że rynny PCV mają pewną przewagę nad systemami stalowymi. Chodzi mianowicie o to, że produkowane są w tzw. przekroju kontynentalnym. Co to oznacza dla użytkownika? Jeżeli będziemy chcieli porównać produkty oznaczone przez producenta tą samą średnicą np. 125 mm, to szybko okaże się, że przekrój rynny plastikowej jest nieco głębszy. Biorąc pod uwagę długość całego okapu, nawet minimalne różnice wpływają na wydajność odbioru wody.

Jak zaznaczają specjaliści z hurtowni PHU Metaldach, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z rozwiązań jest lepsze, ponieważ oba produkty mają określone wady oraz zalety. Choć droższe rynny stalowe rzeczywiście uznawane są za najwytrzymalsze, to w przypadku posiadania ograniczonych funduszy, nie ma się co bać produktów z PCV. Jedyne czego należy unikać to rynien zbyt tanich, których średnia żywotność wynosi od 3 do 5 lat.