Blog Panoramy Firm

Jakie usługi obejmuje wynajem sprzętu ciężkiego?

Materiał partnera
2019-06-07
Podnośnik montażowy

Firmy w branży budowlanej, które pragną rozwijać swoją działalność, nie zawsze niestety mogą pozwolić sobie od razu na zakup potrzebnych maszyn. Tak duża inwestycja jest też niewskazana, ponieważ przedsięwzięcie może się nie powieść. Również firmy wykorzystujące specjalistyczny jedynie okresowo nie zakupują go. Obie te grupy najczęściej korzystają z usług wynajmu maszyn budowlanych.

Wynajem, leasing czy zakup?

Realizacja inwestycji budowlanych, szczególnie tych na dużą skalę, wiąże się zawsze z wykorzystaniem specjalistycznego ciężkiego sprzętu. Firm prowadzące działalność w branży budowlanej stają więc przed wyborem formy, w jakiej nabędą one potrzebne maszyny. Są to: tradycyjny zakup, leasing oraz wynajem maszyn budowlanych. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, które przedsiębiorstwo musi przeanalizować, zanim podejmie decyzję.

Oczywistą zaletą zakupu sprzętu ciężkiego jest całkowita swoboda w jego użytkowaniu. Maszyny budowlane stanowią własność firmy i mogą być przez nią bez problemów zarządzane. Wiąże się to jednak z koniecznością dbania o stan techniczny urządzeń, co odbywa się na koszt firmy. W przypadku przedsiębiorstw, które rozszerzają działalność o nowe usługi, występuje też ryzyko strat, jeśli inwestycja okaże się nieudana.

Leasing stanowi połączenie długotrwałego wynajmu lub zakupu na raty. Z tego też powodu jest atrakcyjnym rozwiązaniem, ale nie sprawdza się w sytuacji, gdy maszyny używane są rzadko lub okresowo – a w przypadku specjalistycznych maszyn tak właśnie jest.

Z tych trzech możliwości zatem najlepszą okazuje się wynajem maszyn budowlanych. Firma otrzymuje w pełni sprawny i nowoczesny sprzęt, jakiego używa jedynie wtedy, gdy jest on potrzebny – poza tym nie ponosi żadnych kosztów związanych z ich utrzymaniem.

Jakie maszyny budowlane wynajmiemy?

Usługi wynajmu maszyn budowlanych prowadzą wyspecjalizowane w tym zakresie firmy, które dobrze znają branżę budowlaną i wiedzą, czego potrzebują działające w jej obszarze firmy. Zgodnie z tymi oczekiwaniami budują one swoją ofertę, a ta staje się coraz bardziej kompleksowa. Firma Unitrans obok wynajmu ciężkiego sprzętu budowlanego oferuje również transport – zarówno normatywny, jak i ponadgabarytowy.

Do maszyn budowlanych, które objęte są wynajmem, zaliczamy zazwyczaj te do zdań specjalnych, które nie są zawsze potrzebne podczas prowadzenia budowy. W tej grupie mogą znaleźć się:

  • żurawie samojezdne,
  • podnośniki montażowe,
  • podnośniki nożycowe,
  • podnośniki koszowe,
  • dźwigi,
  • koparki,
  • ładowarki.

Z możliwości tych najczęściej korzystają firmy zajmujące się realizacją inwestycji budowlanych oraz wykonywaniem robót ziemnych, ale nie oznacza to, że są one niedostępne osobom prywatnym. Często bowiem  częścią usługi wynajmu jest też zapewnienie profesjonalnej obsługi sprzętu.

Opracowanie artykułu:

Unitrans Sp. z o.o.

ul. Dąbrowska 84, 42-510 Wojkowice Kościelne śląskie
e-mail
www