Awaria klimatyzacji jest dosyć problematyczna, szczególnie wtedy, gdy temperatura na zewnątrz osiąga tropikalne wręcz wartości. Otwarte na oścież okno nie zastąpi przecież przyjemnego chłodu, którego dostarcza nam urządzenie. Czasy, gdy klimatyzacja była towarem luksusowym minęły bezpowrotnie. Sprzęt tego typu jest obecnie podstawowym wyposażeniem każdego biura, hotelu, galerii handlowej i – coraz częściej- domów prywatnych. Z jakich przyczyn klimatyzacja psuje się najczęściej?

Konstrukcja klimatyzatora

Klimatyzację typu split tworzą dwie odrębne jednostki- zewnętrzna i wewnętrzna. Jednostka wewnętrzna nazywana jest potocznie parownikiem. Budują ją takie elementy jak wymiennik ciepła, wentylator oraz podzespoły elektroniczne, które odpowiedzialne są za sterowanie jednostką. Jeśli chodzi o jednostkę zewnętrzną to skonstruowana jest ona ze sprężarki, skraplacza, wentylatora, zaworu rozprężnego i modułów elektrycznych. Parownik połączony jest ze skraplaczem przy użyciu rur. To właśnie w nich zlokalizowany jest czynnik chłodniczy, który odbiera ciepło z jednej jednostki  i przekazuje je do drugiej. Klimatyzację multi split buduje z kolei kilka jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej.

Klimatyzacja – najczęściej występujące usterki

Według specjalistów z firmy Kilklim – użytkownicy klimatyzacji najczęściej skarżą się na jej zbyt głośną pracę. Hałas jest oznaką dużego zużycia łożysk i innych podzespołów, które budują urządzenie. Częstym problemem jest również brzydki zapach, który wydobywa się z klimatyzatora.  Dzieje się tak na skutek dużego zanieczyszczenia urządzenia. Sytuacja ta jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia osób, które przebywają w pomieszczeniu, w którym ono działa. Szkodliwe patogeny – wraz z wdychanym powietrzem- dostają się do dróg oddechowych człowieka powodując liczne alergie. Drobnoustroje i grzyby powodują też rozwój różnych chorób układu oddechowego. Częstą awarią klimatyzatora jest także brak jego reakcji na polecenia pilota. Zdarza się, że urządzenie nie uruchamia się wcale. Może stać za tym usterka bezpieczników, sprężarki lub samego silnika. Skorzystanie z usług fachowca jest wówczas koniecznością.

Serwis klimatyzacji i jej naprawa

Niezależnie od rodzaju usterki, by się jej pozbyć, należy skorzystać z pomocy doświadczonego serwisanta. Bez odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia oraz specjalistycznych narzędzi nie jesteśmy w stanie samodzielnie zaradzić problemom ze sprzętem.  Warto wspomnieć, że systematyczne przeglądy instalacji, pozwalają na dłużej zachować jej sprawność. Warto uwzględnić je w domowym budżecie. Wizyta kontrolna serwisanta jest mniej kosztowna niż naprawa klimatyzatora.