Odpowiednio przystosowane szatnie sportowe to jeden z najważniejszych elementów w profesjonalnych obiektach, takie jak siłownie, kluby sportowe, hale czy kluby fitness. Powinny nie tylko być estetyczne i komfortowe dla użytkowników, ale też muszą spełniać szereg wymogów czy przepisów BHP. Jakie kwestie są najważniejsze? O czym pamiętać projektując szatnie sportowe? Wyjaśniamy w artykule.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne a przepisy
Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy za pomieszczenia higieniczno-sanitarne uważa się – szatnie, umywalnie, natryski, ustępy, jadalnie (oprócz stołówek), pomieszczenia do wypoczynku lub ogrzewania się, a także pomieszczenia do prania, odkażania oraz suszenia odzieży roboczej i obuwia.
Tak więc projektując i budując szatnie sportowe, należy kierować się przede wszystkim regulacjami dotyczącymi pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Zgodnie z nimi obiekt lub dany pokój musi mieć wysokość co najmniej 2,5 m, natomiast ściany do wysokości minimum 2 m i posadzki powinny być wykonane z materiałów zmywalnych, nienasiąkliwych, odpornych na wilgoć oraz nieśliskich. Wielkość szatni sportowych, ich wyposażenie oraz ilość urządzeń higieniczno-sanitarnych (np. kabin sanitarnych WC) zależą od specyfiki szatni, a także, dla jakiej liczby osób jest przeznaczona. Oddzielne wytyczne dotyczą również pomieszczeń łazienkowych oraz natrysków.
Jak zaprojektować szatnię sportową?
Szatnie sportowe czy to na siłowniach, salach gimnastycznych czy klubach sportowych mogą mieć różne formy – wydzielonego pomieszczenia, oddzielnego budynku lub specjalnego kontenera. Chociaż wielu właścicieli zwraca szczególną uwagę na wygląd i estetykę szatni, kluczowy jest komfort użytkowania oraz spełnienie standardów BHP. Jeśli chodzi o pomieszczenie z przebieralnią, należy wyposażyć je w zamykane szafki na rzeczy osobiste. Najlepiej, aby były wykonane z trwałych materiałów, takich jak płyta HPL. Sprawdzonym dostawcą tego typu umeblowania jest producent mebli do sanitariatów Sanipol z Międzyrzecza. Z laminatów HPL wykonywane są również kabiny, blaty i przegrody w łazienkach.
Oprócz tego, jeśli szatnie są współdzielone, konieczne jest zapewnienie przynajmniej jednej wydzielonej kabiny przebieralni. Niezbędne będzie również zagwarantowanie tuż przy szatni toalety i umywalni z natryskami (podzielonych na pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn). Na 10 osób powinna przypadać jedna kabina z ustępem, umywalką i natryskiem.