Geologia to nauka o Ziemi, która obejmuje między innymi obszary związane z jej budową, właściwościami oraz procesami, które zachodzą na jej powierzchni i we wnętrzu. Firmy zajmujące się przeprowadzaniem rozmaitych badań w tym zakresie, najczęściej oferują czynności związane z geologią złóż, geologią inżynierską czy też hydrogeologią. Czego dokładnie dotyczą badania z wymienionych obszarów?

Czym jest hydrogeologia?

Badania hydrogeologiczne polegają na stosowaniu metod geofizycznych, których celem jest poszukiwanie zasobów wód. Dzięki ich przeprowadzeniu możliwe jest uzyskanie pewności i powtarzalności wyników, co zmniejsza ryzyko wykonywania drogich i niepotrzebnych otworów wiertniczych. W hydrogeologii stosuje się techniki geofizyczne, które pozwalają na wyznaczenie najlepszej lokalizacji wykonania wierceń, np. ujęcia studziennego. Badanie wodonośności ośrodka umożliwia wskazanie warunków zaopatrzenia w wodę na konkretnym obszarze, a także możliwości pozyskiwania jej. Ponadto hydrogeologia pozwala określić warunki wpływu wód podziemnych i gruntowych oraz ilość i charakter wodonośnych warstw. W zakresie hydrogeologii Pracownia projektów i realizacji inwestycji geologicznych, ekologicznych i górniczych Geoleh z Gdyni oferuje:

  • wiercenia hydrogeologiczne,
  • dokumentacje hydrogeologiczne,
  • piezometry,
  • opinie hydrogeologiczne,
  • operaty wodno prawne,
  • projektu robót geologicznych,
  • oceny warunków wodnych,
  • pobór prób ziemi i wód gruntowych.

Geologia inżynierska i geotechnika – co to takiego?

Kolejnym obszarem działań, którym zajmują się geolodzy jest geologia inżynierska. Usługi oferowane w tym zakresie obejmują rozmaite czynności badawcze, które niezbędne są w celu określenia rodzaju, właściwości, odkształcalności oraz cech wytrzymałościowych gruntów na danym terenie. Poza tym geologia inżynierska umożliwia sprawdzenie ich zmienności, a także sprawdzenie poziomu wód gruntowych oraz warunków hydrogeologicznych. Dzięki badaniom z zakresu geologii inżynierskiej możliwe jest również zbadanie stateczności nasypów i wykopów, a także dokonanie oceny wpływu obiektu budowlanego na otoczenie i procesów geodynamicznych.

Badania geotechniczne nie powodują niekorzystnych zmian środowiska naturalnego, a do tego polegają głównie na małośrednicowych wierceniach penetracyjnych. Poza tym przeprowadza się sondowania statyczne i dynamiczne, badania laboratoryjne, a także badania geofizyczne. Wspomniane sondowanie wykonuje się sondami DPL, DPH, DPSH, ITB-ZW, a także CPT. Z kolei badania laboratoryjne pozwalają określić cechy mechaniczne, fizyczne oraz chemiczne wód gruntowych oraz gruntów, a wyniki zestawiane są zazwyczaj w formie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Niekiedy spotyka się je w postaci ocen i opinii geotechnicznych. Badania geotechniczne gruntów są bardzo ważne w wielu sytuacjach, dlatego warto wiedzieć, co dzięki nim można uzyskać.