Jakie wyróżniamy rodzaje dźwigów?

Materiał partnera
2019-09-24
maszyna dźwigowa

W dzisiejszych czasach nie możemy wyobrazić sobie branży budowlanej bez urządzeń dźwigowych, na które mówimy także windy czy też wyciągi. Dźwigi przeznaczone są do przemieszczania ładunków w kabinach lub na platformach. Przez ładunki rozumiemy osoby lub towary. Jest to podstawowa wiedza, którą posiada chyba każdy. Mało jednak osób wie, jakie wyróżniamy rodzaje urządzeń dźwigowych. Dowiedz się!

Co to jest dźwig?

Dźwig to urządzenie przeznaczone do przemieszczania w kierunku wertykalnym towarów lub osób w kabinach bądź na platformach wzdłuż sztywnych prowadnic nachylonych do poziomu pod pewnym kątem na dużą wysokość. Kąt ten nie może być większy niż 15 stopni pomiędzy określonymi poziomami. Dźwigi są potocznie nazywane windami lub wyciągami. Windy możemy najczęściej spotkać w galeriach handlowych czy blokach, a specjalistyczne dźwigi wykorzystywane są na budowach. Na rynku powstaje coraz więcej firm zajmujących się wypożyczeniem bądź serwisem sprzętu budowlanego, w tym dźwigów. Taką firmą jest na przykład Lift Rzeszów. Windy i schody ruchome, która w swojej ofercie posiada usługi takie jak dostarczenie i montaż dźwigów i wind.   

Parametry techniczne dźwigów

       Udźwig - wyrażony w kilogramach, jest to maksymalna wielkość obciążenia dla której zaprojektowano dźwig i dla której producent zapewnia prawidłową pracę.

       Prędkość jazdy - wyrażona w metrach na sekundę, maksymalna prędkość jazdy kabiny lub platformy.

       Wysokość podnoszenia - mierzona w metrach, jest to długość odcinka przejazdu kabiny między najniższym a najwyższym przystankiem.

       Rodzaj napędu - wyróżniamy dwa napędy: napęd elektryczny oraz napęd hydrauliczny.

       Sposób sterowania - system wprowadzania dyspozycji oraz sposób realizacji wezwań pasażerów.

       Efektywność energetyczna - parametr charakteryzujący zużycie energii w fazie pracy i w fazie czuwania.

Rodzaje dźwigów a przeznaczenie

       Dźwig osobowy - urządzenie stosowane do pionowego przemieszczania osób, może być wyposażony w napęd elektryczny lub hydrauliczny, przemieszczające się w nim osoby znajdują się w specjalnej kabinie wzdłuż poprowadzonych prowadnic.

       Dźwig osobowo-towarowy - dźwig przeznaczony do przewozu towarów i towarzyszących im osób.

       Dźwig towarowy - urządzenie to obsługuje określone poziomy przystankowe, nie posiada wewnątrz kabiny oraz nie służy do przewozu osób ze względu na jego małą powierzchnię lub niemożność wejścia do niej osób, służy wyłącznie do transportu towarów.

       Dźwig budowlany -może być to dźwig towarowy, przystosowany do transportu wyłącznie ładunków lub dźwig osobowo-towarowy, który służy zarówno do transportu ludzi oraz ładunków. Przemieszczany ładunek wraz z osobami znajduje się wewnątrz specjalnej kabiny oraz porusza się za pomocą prowadnic pionowych.

       Dźwig szpitalny - znajduje swoje zastosowanie tylko jak sama nazwa wskazuje w szpitalach, gdzie przystosowany jest do transportu osób, łóżek szpitalnych oraz specjalnego sprzętu medycznego.

Opracowanie artykułu:

Lift Rzeszów. Windy i schody ruchome

ul. Reja 10, 35-211 Rzeszów podkarpackie
e-mail
www