Wszelkiego rodzaju płaskie konstrukcje wykonane z różnych tworzyw wymagają solidnego połączenia tak, by na przykład jak w przypadku konstrukcji stworzonych z blachy były one w pełni bezpieczne dla ich użytkowników. Takie właśnie są nity, czyli mniejsze bądź większe elementy metalowe. Przedstawiamy krótką charakterystykę, jak również i zastosowania oraz rodzaje nitów.

Czym charakteryzują się nity?

Nit to metalowy element używany podczas procesu nitowania, czyli łączenia różnego rodzaju konstrukcji płaskich w przemyśle budowlanym (np. płaskie blachy), garbarskim oraz przy wykonywaniu elementów z tworzyw sztucznych. Jak już wspomnieliśmy, nity wytwarzane są z metalu, a najpopularniejsze spośród nich są oczywiście nity stalowe lub wykonane ze stali nierdzewnej. Innymi metalami służącymi do tworzenia nitów są między innymi aluminium, gdzie nity mogą być stosunkowo miękkie lub twarde oraz miedź, dzięki której nasze nity dobrze przewodzą prąd elektryczny. Kiedy musimy zastosować nity w miejscach szczególnie narażonych na występowanie korozji, to najlepiej sprawdzą się oczywiście nity miedziano-niklowe. Dzięki tym konstrukcjom możemy uzyskać takie połączenia jak stałe, stałe i szczelne oraz sczepne.

Wśród najpopularniejszych rodzajów nitów znaleźć możemy między innymi takie, jak:

  • Nity zamknięte — cechuje je wysoka wodoodporność;
  • Nity otwarte — stosuje się je w miejscach, gdzie nie wymagane są wysokie obciążenia;
  • Nity rozprężne — cechą charakterystyczną tego rodzaju nitów jest ich wysoka wytrzymałość oraz spora siła zacisku;
  • Nity standardowe — są to najpopularniejsze nity, które mogą być stosowane do wszelakich prac;
  • Nity rowkowane — ze względu na swój kształt można je stosować w otworach nie posiadających przelotów;
  • Nity wpuszczane — jak sama nazwa wskazuje, są to nity, które pozwalają na całościowe ich wpuszczenie w otwór;
  • Nity rozwidlone — stosuje się je przy tworzeniu konstrukcji z tworzyw sztucznych lub drewna;
  • Nity szczelne — Nity przeznaczone do wodoszczelnych konstrukcji.

W jaki sposób możemy nitować i skąd wziąć nity?

Nitowanie jest stosunkowo łatwym procesem, do którego przede wszystkim potrzebujemy nity i nitownicę oraz wiertarkę, która posłuży nam do wywiercania otworów w nitowanych elementach. Aby cały proces nitowania wyszedł nam precyzyjnie, musimy w pierwszej kolejności skupić się na wierconych otworach, które powinny mieć średnicę taką samą jak nasze nity. Następnym krokiem będzie oczywiście włożenie nitu do otworu oraz zaciśnięcie jego końcówki przy pomocy nitownicy. Jeśli chcemy, aby nasze łączenia były naprawdę wytrzymałe, to należy zastosować wysokiej jakości nity takie, jak te wykonane ze stali lub stali nierdzewnej. Tego rodzaju nity znaleźć możemy w ofercie firmy Badi S.C. z Radomia.