W wielu sytuacjach sprawdza się powiedzenie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Tak jest np. z pożarami, dlatego wszelkie obiekty budowlane powinny być przygotowane na taką sytuację. Jeśli mowa o przygotowaniu to chodzi oczywiście o podstawowy sprzęt do ugaszenia ognia. Obiekty użyteczności publicznej oraz budynki przemysłowe muszą być wyposażone w gaśnice lub wewnętrzne hydranty. Jednak jakie systemy gaśnicze wyróżniamy?

Urządzenia przenośne do gaszenia pożarów

Pierwszą grupę urządzeń przeciwpożarowych tworzą systemy przenośne, wśród których najbardziej popularna jest gaśnica. W sklepach z artykułami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy znajdziemy gaśnice o rozmaitych wielkościach, a także różnym wypełnieniu. Do najpowszechniejszych zaliczane są gaśnice proszkowe przeznaczone do ugaszania pożarów typu ABC lub BC. Możemy także spotkać specjalne gaśnice proszkowe, które wykorzystuje się w przypadku pożaru metali palnych D. Poza nimi wyróżnia się gaśnice pianowe, czyli takie, które zawierają roztwór pianotwórczego środka. Ich stosowanie przeznaczone jest dla pożarów z grup AB i F. Tego typu gaśnice nie przyczyniają się do powstania dużych strat po-pożarowych. Gaśnice mogą być także wypełnione dwutlenkiem węgla, czyli są to tzw. gaśnice śniegowe, które stosuje się w przypadku pożarów z grup B i C. Wszelkiego typu gaśnice sprzedaje firma Gaśnice-Serwis z Raczkowej w województwie dolnośląskim.

Należy dodać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w naszym kraju, wspomniane urządzenia gaśnicze muszą być pomalowane na czerwono. Duże znaczenie ma także ich umiejscowienie. Przepisy mówią o tym, że gaśnica musi znajdować się w miejscu łatwodostępnym i widocznym. Takimi miejscami są wejścia do budynków, klatki schodowe, korytarze, miejsca, gdzie nie ma zagrożenia w postaci mechanicznego uszkodzenia gaśnicy lub nie działają na nie źródła ciepła.

Jakie spotykamy stałe systemy przeciwpożarowe?

Oprócz przenośnych urządzeń gaśniczych wyróżnia się także stałe systemy gaszenia pożaru. Wśród nich znajdują się wszelkie rodzaje wewnętrznych hydrantów. Wyróżnia się dwa rodzaje hydrantów – ręczne i automatyczne. Zwykle wszystkie elementy hydrantu znajdują się w specjalnej wnęce, która zamykana jest metalowymi drzwiczkami. Każde takie drzwiczki powinny być oznakowane tabliczkami informacyjnymi. W odróżnieniu od gaśnic hydrant wraz z wężem musi być ciągle podłączony do sieci wodociągowej. Takie rozwiązanie gwarantuje, że w przypadku wybuchu pożaru nie dojdzie do wyczerpania czynnika gaśniczego, co np. może mieć miejsce w przypadku wykorzystywania gaśnic.

Szczegóły związane ze stosowaniem stałego systemu przeciwpożarowemu znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych oraz terenów. Ważne jest też to, aby dokonywać regularnej okresowej kontroli wszelkich urządzeń gaśniczych.