Wybudowanie studni musi być poprzedzone badaniami wody oraz określeniem miejsca jej pochodzenia. Decyduje to o tym, czy woda jest zdatna do picia i czy studnia musi zawierać dodatkowe filtry. O rodzaju studni decyduje też warstwa wodonośna, z której woda będzie pobierana. Najczęstszym, ale też najmniej korzystnym rozwiązaniem są studnie lokowane kilka metrów pod ziemią, gdzie woda znajduje się pod warstwą gleby, a przez to wymaga oczyszczania.

Podstawowe kwestie związane z budową studni

Podstawowym warunkiem efektywnego działania studni oraz odpowiedniej jakości wody jest dokładne połączenie i uszczelnienie kręgów. Woda ze studni najczęściej dopływa do niej poprzez dno, z tego powodu musi być one wyłożone warstwą żwiru oraz osłonięta kręgiem z perforacją, co pozwoli na jej dopływ po bokach. Tak samo ważne jest dobranie materiałów, które będą nieprzepuszczalne oraz nie będą negatywnie wpływać na właściwości wody, podkreślają pracownicy firmy świadczącej usługi hydrauliczne Instal.

Studnia z filtrem wbijanym

Na gruntach suchych i piaszczystych buduje się studnie obsługiwane za pomocą pomp ręcznych oraz elektrycznych. Pobierają one wodę z najpłytszej warstwy wodonośnej, z tego powodu wymagają obecności dodatkowego filtra oczyszczającego. Są one wykorzystywane w małych gospodarstwach, które nie mają dużego zapotrzebowania na wodę oraz tam, gdzie nie może ona być wykorzystywana do codziennych czynności i jest ona stosowana np. do podlewania roślin, spłukiwania toalet itp.

Studnie głębinowe

Kolejnym rozwiązaniem, uważanym za znacznie bardziej efektywne są studnie głębinowe. Pobierają one wodę z umiejscowionych głęboko pod ziemią warstw skalnych i wymagają wykonania odwiertów do 15-20 metrów pod poziom ziemi. Ten model studni jest w stanie zaspokoić potrzeby większości gospodarstw domowych, ponieważ zasoby, z których czerpią, są dość wydajne. Różnica tkwi również w jakości wody, która sąsiaduje z warstwami nieprzepuszczalnymi, co decyduje o jej czystości. Nie uniemożliwia to jednak montaż filtrów i perforacji, które pozwolą wpłynąć na jeszcze lepszą jej jakość.

Zalety posiadania studni

Budowa studni przestaje być uznawana za przeżytek, a zaczyna być utożsamiana z luksusem oraz niezależnością wobec dostępnych ujęć wody. Często z takiej możliwości korzystają inwestorzy, którzy budują dom na działce odległej od przyłączy wody. To rozwiązanie jest coraz bardziej powszechne wśród osób, które mogłyby przyłączyć się do sieci, jednak rezygnują z tej możliwości na rzecz bardziej czystej wody, z naturalnych źródeł, która nie musi być uzdatniana chemicznie.