Nowoczesne budownictwo stosuje mnóstwo rodzajów stali, w zależności od typu konstrukcji oraz przeznaczenia powstającego obiektu. Praktycznie każda inwestycja wymaga użycia stali zbrojeniowej dostępnej między innymi w ofercie hurtowni PRESTO STAL. Znajduje zastosowanie przy formowaniu fundamentów oraz wieńca dachowego. Żelazobeton, nazywany „żelbetem” łączy pręty zbrojeniowe z betonem. Stosowanie owego materiału sprawia, że konstrukcja jest uodporniona na spore obciążenia zarówno statyczne, jak i dynamiczne.
Jak wybrać właściwą klasę oraz gatunek stali?
Zazwyczaj w budownictwie wykorzystuje się stal niskostopową, niskowęglową, węglowo-manganową oraz węglową i staliwo. Pręty zbrojeniowe to bardzo ważny element, wzmacniający beton, który służy jako podstawowy budulec słupów, stropów, belek, czy płyt. Pręty zostają wyprodukowane ze stali konkretnej klasy i gatunku według określonej normy. W Polsce występuje pięć klas stali zbrojeniowej:
A-0 – są to pręty gładkie, wykorzystywane w konstrukcjach z dość niskiej jakości betonem.
A-I – również pręty gładkie, które różnią się od A-0 tym, że mają pomalowane na czerwono końce. Stosuje się je przeważnie przy elementach dodatkowych zbrojenia, np. strzemion, przewiązek.
A-II – to pręty żebrowane mające dwa podłużne żeberka, położone równolegle do długości pręta, natomiast między nimi znajdują się żeberka poprzeczne, położone skośnie wzdłuż linii. Stosuje się je jako zbrojenia nośne.
A-III – pręty żebrowane posiadające żeberka, tak jak A-II, ale ułożone naprzemiennie w tzw. „jodełkę” i pochylone do żeberek podłużnych z jednej strony pręta pod kątem 60 stopni. Wykorzystuje się je do tworzenia zbrojenia głównego.
A-IIIN – czyli pręty żebrowane posiadające w formie dodatku nawalcowane odcinki żeberek podłużnych między żeberkami poprzecznymi. Reprezentują najwyższą klasę wytrzymałości elementów konstrukcyjnych.
Stal zbrojeniowa – do czego jest zazwyczaj stosowana?
Stal zbrojeniowa jest materiałem, który charakteryzuje się szerokim zastosowaniem. Pojawia się praktycznie na każdym placu budowy. Zazwyczaj wykorzystuje się ją do poprawy trwałości betonu i uodpornieniu go na rozciąganie, a także do konstruowania dachów, elewacji lub całych elementów nośnych.Stosowana w budownictwie mieszkalnym i przemysłowym stal zbrojeniowa, połączona z betonem daje tworzywo, charakteryzujące się znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi. Takie konstrukcje żelbetowe wyróżniają się znaczącą nośnością, co sprawia, że są uodpornione na spore obciążenia. Zatem prętami zbroi się np. schody, nadproża, tarasy, słupy, stropy, wieńce, ściany i ławy fundamentowe.
Dzięki procesowi spawania stal tworzy wytrzymałe, mocne elementy, które świetnie nadają się do budowy dróg i mostów. Z udziałem tego tworzywa konstruowane są systemy odwodnień, wiadukty, osłony akustyczne. Stal zbrojeniowa wykazuje sporą odporność na działanie czynników chemicznych, dlatego można ją stosować jako materiał do budowy oczyszczalni ścieków, elektrowni, szamb i zakładów chemicznych. Wysokiej jakości stal zbrojeniowa sprawia, że budynki stają trwalsze i bezpieczniejsze. Dlatego warto nawiązać kontakt z Hurtownią stali PRESTO STAL z siedzibą w Klawkowie koło Chojnic w województwie pomorskim.
Stal zbrojeniowa i inne produkty
Firma PRESTO STAL ma wieloletnie doświadczenie w branży hutniczej. O części bogatej oferty opowiada przedstawiciel hurtowni:
Jeśli chodzi o stal zbrojeniową to w naszym asortymencie znajduje się kilka rodzajów produktów. Są to pręty żebrowane, walcówki, druty wiązałkowe żarzone. Poza nimi sprzedajemy dystanse stropowe uniwersalne, strzemiona budowlane, siatki zbrojeniowe.
Firma dysponuje także blachami ocynkowanymi, rurami i profilami stalowymi, kątownikami, stalą nierdzewną.