Roboty ziemne bezwykopowe to innowacyjna technologia, która jest powszechnie wykorzystywana do stworzenia wielu instalacji. Wiele osób zastanawia się, czy jest ona w pełni bezpieczna. Wbrew pozorom praca przy pomocy podziemnych urządzeń, zawsze jest pod pełną kontrolą ich operatora. Ważne jest jednak, żeby wybrać specjalistów! Kto ma w swojej ofercie roboty ziemne bezwykopowe i jakie są ich największe zalety?

Na czym polega technologia?

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu roboty odbywają się niemal w stu procentach pod ziemią. Najczęściej przebiegają z wykorzystaniem odwiertów sterowanych horyzontalnych, które umożliwiają przewiercenie się pod poziomymi przeszkodami. Najpierw wykonuje się dwie komory po obu stronach przeszkody, a następnie łączy się je poprzez podziemny tunel. Średnica tunelu jest zależna od instalacji, która będzie poprowadzona pod daną przeszkodą. W przypadku wiązki kabli będzie to zaledwie kilkanaście centymetrów, lecz zdarza się, że konieczne jest stworzenie odwiertu o dużo większej średnicy. Najczęściej roboty ziemne bezwykopowe wykonuje się w przypadku sieci wodociągowych, gazowych, elektrycznych oraz rurociągów przemysłowych. Wykonywanie przewiertów sterowanych wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także specjalistycznego sprzętu. Z tego powodu można znaleźć je w ofercie niewielu firm. Przykładem może być między innymi przedsiębiorstwo DONI. Lepiej zrezygnować z usług amatorów, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki i nie mają wprawy w wykonywaniu odwiertów.

Dlaczego warto się zdecydować?

Roboty bezwykopowe mają bez wątpienia wiele zalet. Wśród najważniejszych trzeba wymienić zwłaszcza:

  • Minimalne zniszczenie – odwiert widoczny jest tylko w dwóch punktach, wlotowym oraz wylotowym. Całość znajduje się pod ziemią i nie ma wpływu na naturalne ani sztuczne przeszkody.
  • Ograniczenie osiadania – ze względu na minimalne naruszenie gruntu, po wykonaniu odwiertów teren nie osiada.
  • Uniwersalność – możliwe jest stworzenie odwiertu w niemal każdych warunkach.
  • Bezpieczeństwo – wszystkim zajmuje się doświadczony operator, który cały czas pracuje na powierzchni i ma pełną kontrolę nad całym procesem.
  • Szybka praca – stworzenie odwiertu jest o wiele szybsze niż wykonywanie robót ziemnych tradycyjnymi sposobami.

Z roku na rok coraz większą popularność zdobywają metody bezwykopowe, a klasyczne wykopy powoli odchodzą do historii. I choć usługa sama w sobie jest nieco droższa, trzeba pamiętać, że odchodzą koszty renowacji terenu, który został uszkodzony przez tradycyjne roboty ziemne. A niejednokrotnie to właśnie one pochłaniają sporą część budżetu.