Instalacje solarne są w Polsce coraz bardziej popularne. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę korzyści, jakie one dają. Na montaż kolektorów słonecznych decydują się właściciele domów energooszczędnych, choć nie tylko. Dzięki tym niepozornym urządzeniom można wykorzystać energię odnawialną, poczynić oszczędności w domowym budżecie i zadbać o środowisko.

Czym są solary?

Instalacje solarne (potocznie: solary) to urządzenia służące do przetwarzania energii słonecznej na energię cieplną, którą następnie wykorzystuje się do ogrzania bieżącej wody i wody w basenie. Instalacje solarne mogą także wspomóc pracę centralnego ogrzewania. Są one przeznaczone do eksploatacji przez cały rok (choć najwięcej energii wytwarza się w trakcie ciepłych miesięcy), a umożliwia to m.in. płyn niezamarzający. Instalacje solarne sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie zużywa się dużo ciepłej wody, np. w budownictwie jednorodzinnym, pensjonatach, hotelach, obiektach sportowych.

Zalety instalacji solarnych

Mimo że zakup i montaż solarów wiąże się z koniecznością wydania niemałej kwoty, to można dzięki nim duży zyskać. Do ich głównych zalet zalicza się:

  • Oszczędności w domowym budżecie. Prawidłowo zaprojektowany i zamontowany system może obniżyć koszty ogrzania pomieszczeń o około 30%, wody w basenie - nawet w 100%, a wody użytkowej - o około 80-90%. Przy wzroście cen za energię, oszczędności będą jeszcze bardziej odczuwalne.
  • Ekologia. Montaż kolektorów słonecznych pomaga w pewnym stopniu zadbać o środowisko. Wykorzystując energię odnawialną, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych. Ponadto wszystkie elementy instalacji nadają się do recyklingu.
  • Wzrost wartości nieruchomości. Ekologiczne rozwiązania, takie jak solary, podnoszą wartość nieruchomości i ta tendencja będzie rosnąć.

Dofinansowanie

Mimo iż zakup i montaż kolektorów to spory wydatek, należy zaznaczyć, że klienci mogą liczyć na dofinansowanie - nawet 45%. Dzięki temu zakup solarów zwróci się jeszcze szybciej. Niektóre firmy zajmujące się ich instalacją pomagają zdobyć dofinansowanie.

Montaż kolektorów słonecznych

Przykładem rzetelnej i doświadczonej firmy, która zajmuje się montażem solarów, jest Instalterm Technika grzewcza i sanitarna Artur Życki z miejscowości Krzeszowice (województwo małopolskie). Firma rozpoczęła swoją działalność w 1998 roku, oferując usługi z zakresu systemów grzewczych. Dziś jej oferta jest znacznie szersza i obejmuje m.in.: instalacje gazowe, wodno-kanalizacyjne, solarne, klimatyzację i wentylację, serwis instalacji, a także sprzedaż materiałów budowlanych i systemów grzewczych. Każdy klient może liczyć na wysoką jakość świadczonych usług, fachowe doradztwo i atrakcyjne ceny.