Aby remont wnętrza przebiegał sprawnie, zadbać trzeba nie tylko o doświadczonych fachowców, ale także o wybór odpowiednich materiałów. Wśród wielu dostępnych propozycji, z którymi zetknąć można się na rynku asortymentowym, wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się oferta dotycząca tynków gipsowych. Jakimi konkretnie właściwościami się charakteryzują i w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Zalety tynku gipsowego


Warto zacząć od tego, że w pracach remontowych, tynki gipsowe są jednym z najdłużej stosowanych rozwiązań. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z wielu pożądanych przez inwestorów cech produktu. Jego struktura w bardzo łatwy i szybki sposób pozwala osiągnąć niezwykle gładką powierzchnię ścian, co ma oczywiście ogromny wpływ na walory estetyczne pomieszczenia. Tynki gipsowe cechują się doskonałymi właściwościami higroskopowymi odpowiedzialnymi za mikroklimat wnętrza. Tynki tego typu są w stanie wchłonąć nadmiar wilgoci, a następnie oddać ją wtedy, kiedy powietrze staje się wystarczająco suche.

Z technicznego punktu widzenia trzeba również podkreślić fakt, że mamy tutaj do czynienia z zaprawą jednowarstwową. Oznacza to, że jej położenie nie jest tak czasochłonne i nie wymaga tak znaczących nakładów pracy, jak w przypadku rozwiązań alternatywnych. Wykorzystanie tynku gipsowego stanowi także najlepszą gwarancję szybkiego czasu schnięcia. Do dalszych prac wykończeniowych np. do malowania można przystąpić już po 2 tygodniach od zakończenia tynkowania. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wady tynku gipsowego


Tynk gipsowy charakteryzuje się zauważalnie mniejszą wytrzymałością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne w porównaniu np. do zapraw cementowo-wapiennych, o czym z pewnością zawsze warto pamiętać. Właściwości chemiczne i fizyczne gipsu sprawiają również, iż tynki tego typu nie powinny być nakładane w pomieszczeniach o stale podniesionej wilgotności  takich jak łazienki i pralnie.

Choć wilgoć sama w sobie nie stanowi tutaj największego zagrożenia, to badania przeprowadzone przez specjalistów z branży wyraźnie udowadniają, iż jej nadmiar, przyczynia się do obniżenia parametrów wytrzymałościowych. Wspomnieć wypada także o tym, że gips w kontakcie z elementami stalowymi, może z czasem powodować ich korozję. Dlatego każdorazowo zaleca się ich zabezpieczenie za pomocą specjalistycznej farby.

Położenie tynku gipsowego nie jest bardzo trudne, to dla uzyskania jak najlepszych efektów wykonawstwo zdecydowanie warto powierzyć fachowcom z firmy ogólnobudowlanej, której właścicielem jest Kamil Brytan. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj zarówno na atrakcyjne ceny, jak i szeroko zakrojone doradztwo techniczne.