Kuchnia to serce każdego domu. Tu przygotowuje się i spożywa posiłki. Wraz z nastaniem mody na kuchnie otwarte łączone z salonem, stały się one również miejscem spotkań towarzyskich. Takie połączenie optycznie powiększa pomieszczenia. W tej formie powinna być zaprojektowana w sposób stanowiący spójną kompozycję tworzącą swego rodzaju przedłużenie salonu.

Gotowa kuchnia modułowa

Modułowa zabudowa kuchenna składa się z gotowych szafek wykonanych w tak zwanym module. Oznacza to, że wymiary poprzeczne szafek są wielokrotnością szerokości modułu równego 5 cm. Zaczynając od najwęższej, szafki występują w szerokościach 15, 20, 30, 45, 50, 60 i 80 cm. Meble modułowe są ogólnie dostępne i można je kupić zarówno w markecie budowlanym jak i salonie meblowym. Korpusy szafek są najczęściej wykonane z płyt paździerzowych, sprasowanych w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem, drobno mielonych wiórów drzewnych połączonych z różnego rodzaju żywicami. Gotowe płyty mogą być foliowane lub laminowane. Zaletą pokrycia płyt wiórowych folią PCV jest ich duża odporność na wilgoć. Folie produkuje się w bogatej gamie wzorów i kolorów. Możliwe jest również nadanie im przestrzennej faktury co sprawia, że płyty łudząco przypominają drewno. Drugim rozwiązaniem jest utrwalanie powierzchni płyt tak zwanym laminatem. Jest to papier nasączony żywicami i sprasowany z powierzchnią płyty. Najdroższym wykończeniem płyt MDF jest fornir. Są to arkusze bardzo cienko skrojonego drewna połączone ze sobą w kolejności skrawania. Fornir zachowuje spójny rysunek słojów oraz naturalną fakturę i kolor drewna. Łatwo również go naprawić doklejając brakujące ubytki.

Szafki kuchenne wykonywane na wymiar

Potrzeba zamontowania kuchni na wymiar najczęściej pojawia się, gdy kuchnia ma być wyjątkowa, lub gdy jest nietypowa. W drugim przypadku może to być wymiana starej zabudowy. Szafki wykonywane na wymiar również występują w formie modułowej z tą różnicą, że istnieje możliwość wykonania pojedynczych najczęściej skrajnych szafek o dowolnej szerokości. Jest to możliwe jednak tylko dla szafek w wersji otwartej, czyli bez drzwiczek lub szuflad. Korpusy szafek niedocinanych również mogą być wykonane z laminowanych lub oklejanych folią płyt MDF. Najczęściej szafki występują w trzech zasadniczych wersjach: z drzwiczkami, z szufladami lub z drzwiczkami oraz szufladami. W przypadku szafek zakupionych u producenta wielkość i ułożenie szuflad są narzucone z góry. Aby uniknąć tego typu sytuacji, można zamówić szafki w zakładzie stolarskim. Stolarz zaprojektuje i wykona całą zabudowę kuchenną zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta. Szafki zamawiane w zakładzie stolarskim mogą być wykonane z każdej odmiany materiału drewnianego. Zarówno korpusu, jak i fronty mogą być zrobione z płyty MDF, sklejki czy litego drewna. W odróżnieniu od masowej produkcji, szafki wykonane ręcznie będą idealnie do siebie pasowały. Zlecając wykonanie mebli w stolarni, można zamówić również pasujące meble do salonu i w ten sposób stworzyć spójną kompozycję obu pomieszczeń.