Docieplanie elewacji często wiąże się z dylematem, jaki materiał budowlany wybrać do realizacji tego zadania. Najczęściej dotyczy to wełny mineralnej i styropianu. Odpowiedź wcale nie jest prosta, ponieważ trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich ma lepsze właściwości. Zazwyczaj materiał do ocieplenia elewacji wybieramy zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami.

Właściwości paroprzepuszczalne wełny mineralnej i styropianu

W ostatnich latach coraz większą uwagę przykuwa się do takich cech ścian i systemów ociepleń jak paroprzepuszczalność. Nazywa się ją potocznie „oddychaniem”. Porównując ze sobą ocieplenie z wełny i styropianu przez pryzmat paroprzepuszczalności, różnica między tymi materiałami może być duża. Wełna, którą do ociepleń wykorzystują budowlańcy z firmy Grinbud Zakład Ogólnobudowlany, charakteryzuje się znikomym oporem dyfuzyjnym. Oznacza to, że para woda przenika przez nią bez większych problemów. Z kolei styropian charakteryzuje się niewielką paroprzepuszczlanością. Aczkolwiek nie do końca chodzi samo przechodzenie pary wodnej. Dużo ważniejsze jest to, by nie dochodziło do skraplania się jej w ścianie, gdy temperatura zacznie spadać. Taki efekt można uzyskać, stosując zarówno wełnę mineralną, jak i styropian. Należy jednak mieć na uwadze, że wymaga to właściwego dobierania warstw ścian zewnętrznych, czyli tynku i farby wewnątrz ściany, jak i rodzaju tych materiałów na elewacji.

Ważne jest to, by nie doszło do sytuacji, w której para wodna przenikła do ścian w dużych ilościach, a jednocześnie nie może się stamtąd ulotnić, ponieważ jest blokowana przez zewnętrzną warstwę tynku. To właśnie ze względu na to paroprzepuszczalne ocieplenia z wełny mineralnej nie mogą być pokryte tynkiem akrylowym, który stanowi barierę dla pary wodnej. Można go natomiast używać przy ociepleniach elewacji ze styropianu.

Montaż ocieplenia i różnice w materiałach

Widoczne są także różnice w montażu materiałów ociepleniowych. Twarda wełna mineralna jest znacznie cięższa niż styropian, co oznacza, że ocieplenie z niej wykonane musi być solidniej zamocowane. W tym celu wykorzystuje się kołki z rdzeniem stalowym. Z kolei do ociepleń ze styropianu wystarczające są kołki plastikowe. Kolejną różnicę widać w elastyczności tych materiałów. Wełna to materiał trwale elastyczny, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej do wszelkich nierówności ocieplanej powierzchni, co zapewnia szczelne ułożenie warstwy ocieplenia. Z kolei płyty styropianowe są sztywne i trudno jest idealnie dopasować do powierzchni. Różnica ta może być bardzo widoczna w przypadku, np. ociepleń półokrągłego wykusza, którego nie da się ocieplić przy użyciu styropianu.

Kolejnym aspektem różniącym nieco te dwa materiały jest to, że wełna to materiał niepalny, a styropian samogasnący. Oznacza to, że w przypadku działania ognia, styropian topi się i spala, lecz po odjęciu źródła ognia, nie pali się. Cecha ta jest niezwykle istotna podczas ociepleń obiektów wysokich i wielokondygnacyjnych. Istnieje również przekonanie, że wełna mineralna lepiej radzi sobie z tłumieniem dźwięków, jednakże sprawdza się to tylko w ścianach szkieletowych, trójwarstwowych oraz ocieplanych metodą lekką suchą. Ocieplanie metodą lekką suchą polega na wykonaniu izolacji np. z wełny na ruszcie i oblicówce z desek itp. Z kolei w ścianach dwuwarstwowych nie ma żadnej odczuwalnej różnicy.