Instalacja kanalizacyjna jest niezbędna w każdym budynku, niezależnie od jego przeznaczenia. Pozostaje przy tym w nieustannym użyciu, co stwarza konieczność przeprowadzania regularnych zabiegów konserwacyjnych. W przeciwnym wypadku jej funkcjonowanie będzie utrudnione lub niemożliwe z powodu gromadzących się zanieczyszczeń tworzących zatory. Udrażnianie kanalizacji wewnętrznej oraz jej pionów ma na celu usuwanie tego rodzaju problemów.

Domowe sposoby udrażniania rur

Zatory w rurach kanalizacyjnych to częsty problem urządzeń sanitarnych zlokalizowanych w kuchni i łazience. Szczególnie kłopotliwe są te pierwsze, a to ze względu na odkładające się wewnątrz instalacji tłuszcz czy resztki jedzenia. Zazwyczaj dotyka on długich poziomów kanalizacyjnych, cechujących się niewielkim spadkiem lub ich brakiem. Główną przyczyną zatorów łazienkowych są natomiast trafiające do instalacji włosy. Najskuteczniejszym sposobem walki z niedrożnością rur jest zapobieganie. Oznacza to przede wszystkim regularne czyszczenie za pomocą ogólnodostępnych środków – gotowych detergentów lub mieszanek przygotowywanych domowymi sposobami. Doskonale sprawdza się tu soda oczyszczona z octem spirytusowym, które w ilości odpowiednio ¾ i ½ szklanki należy kolejno wsypać i wlać do odpływu, a następnie zalać wrzątkiem.

Warto korzystać też z rozwiązań takich jak specjalne sito umieszczane w zlewie, umywalce, wannie czy brodziku. Zapobiegnie ono przedostawaniu się cząstek, które mogą zatrzymywać się w rurach i blokować przepływ ścieków. Pamiętajmy przy tym, by czyścić również syfony znajdujące się pod urządzeniami sanitarnymi. Przydatny jest także przepychacz sanitarny, czyli proste urządzenie w postaci gumowego kielicha z drewnianym najczęściej uchwytem. Za jego pomocą usuniemy zator z odpływu. Udrażniane kanalizacji jest możliwe przy pomocy sprężyny – z tego narzędzia korzystają również specjaliści pogotowia technicznego. Warto ich zaangażować, jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów lub rozmiary awarii przewyższają nasze możliwości.

Profesjonalne metody czyszczenia

Czyszczenie kanalizacji wewnętrznej specjalistycznymi sposobami znajduje zastosowanie nie tylko podczas nagłych usterek, które uniemożliwiają korzystanie z urządzeń sanitarnych. Zaleca się, aby przeprowadzać je przynajmniej raz do roku, a w niektórych przypadkach dwa razy do roku. Jedną ze stosowanych jest metoda mechaniczna, która opiera się na użyciu specjalnej spirali napędzanej elektrycznie. Frezy umieszczane na jej początku dobierane są ze względu na średnicę rury, do jakiej jest wprowadzana. Stosuje się ją najczęściej właśnie przy udrażnianiu kanalizacji wewnętrznej, ponieważ doskonale radzi sobie z usuwaniem osadów w kolanach rur. Uzupełnieniem tej technologii jest metoda biologiczna. Polega na zastosowaniu szczepów bakterii, które rozkładają nieczystości w przewodach.

Do skutecznego płukania, przepychania rur i udrażniana kanalizacji niezbędne może być specjalne urządzenie WUKO, które podczas prac wykorzystuje między innymi firma REM-BUD. Jest ono niezbędne podczas czyszczenia instalacji metodą ciśnieniową. Polega ona na zastosowaniu pomp tłoczących wodę, którą strumieniem doprowadza się do wnętrza rur, gdzie używa się jej do rozbijania osadów wapiennych, zatorów, a nawet usuwania korzeni. W ten sposób wszystkie nieczystości są też szybko wypłukiwane z kanalizacji.