Kamienie ogrodowe to najprostszy i najbardziej efektowny sposób na udekorowanie przestrzeni ogrodowych. Jeżeli szukasz sposobu na ukształtowania krajobrazu, ale nie wiesz, który rodzaj skały lub kamienia będzie odpowiedni do upiększenia wystroju ogrodu, skorzystaj z naszych porad.

Rodzaje kamieni ogrodowych

Najczęściej występującym rodzajem kamienia ogrodowego jest żwir – szorstki i wykonany z większej skały łamanej na mniejsze kawałki. Sprawdzi się w każdym ogrodzie i znajduje szerokie spektrum zastosowań. Głazy i naturalne skały, używane do tworzenia murów lub granic ogrodów wzdłuż ścieżek, są chętnie wykorzystywane jako artystyczne akcenty.

Do budowy ścieżek wykorzystuje się kostkę brukową – dość jednolity pod względem wielkości i kształtu kamień, które rozmiary dochodzą do 35 cm. Kostka brukowa o lekko zaokrąglonej powierzchni zapewnia ciekawy efekt wizualny i lekko nierówną powierzchnię ścieżki.

Kamienie ogrodowe – czym się odznaczają?

Kamienie naturalne do ogrodów mają delikatny, zaokrąglony kształt wynikający z ekspozycji na wodę w oceanie, jeziorach, rzekach czy strumieniach. Ich kształt stanowi wynikową naturalnego procesu tarcia i upływu czasu. Kształty uzyskiwanego kamienia ogrodowego mają naśladować ten naturalny wygląd. Obecnie wiele kamieni wytworzonych przez człowieka ma atrakcyjny, organiczny wygląd, a jednolity kształt i wielkość produkowanego kamienia znacznie ułatwia kształtowanie krajobrazu ogrodowego.

Brukowana ścieżka ogrodowa

Tworząc brukowaną ścieżkę, warto wprowadzić lekką asymetrię. Kostka brukowa dostępna jest w szerokiej gamie kolorów, faktur, rozmiarów i kształtów. Dodając do niej mniejsze, naturalne skały i kamyki, można z łatwością uzyskać oryginalny efekt i stworzyć małe dzieło sztuki użytkowej. Kostka brukowa może być też rozstawiona nieco szerzej, tak aby umieścić kamyczki i żwir między betonem.

 Schodki ogrodowe – uzupełnienie krajobrazu

Schodki ogrodowe wykonane z granitu lub innego trwałego kamienia, dostępnego w ofercie PHU Beata Kawczyńska, to doskonały wybór do miejsc, w których podłoże jest gąbczaste. Są nie tylko praktyczne, ale też atrakcyjne pod względem wizualnym – ich twarda, gładka powierzchnia tworzy bardzo atrakcyjny kontrast z miękkimi, bujnymi roślinami i mchami, które rosną w bardziej wilgotnych warunkach.

Planując projekt ogrodu z kamienia, możesz pobudzić wyobraźnię i stworzyć wymarzoną oprawę ogrodową. Możliwości jest naprawdę dużo – kamień jest nieocenionym surowcem, który daje nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych.