Opady deszczu lub śniegu to zjawiska, które w naszej strefie klimatycznej występują dość regularnie, generując spore ilości wód opadowych lub roztopowych, których odprowadzanie jest zarówno obowiązkowe (od strony obowiązujących przepisów), jak i niezbędne, gdyż pozwala między innymi zadbać o stan budynku, zapobiegając podmakaniu fundamentów oraz przenikaniu wody do podpiwniczeń. Dlatego też tak ważne jest stworzenie na posesji wydajnej instalacji odprowadzającej wody opadowe, co przy racjonalnym ich gospodarowaniu może dodatkowo przynieść wymierne korzyści.

Wymogi dotyczące odprowadzania wody deszczowej

Wody opadowe lub roztopowe pojawiające się na terenie działki nie mogą rozprzestrzeniać się po posesji w sposób całkowicie nieuregulowany. Należy bowiem pamiętać, że odprowadzanie wody deszczowej to jeden z obowiązków właściciela działki, co reguluje prawo wodne, zgodnie z którym nie możemy zmieniać stanu wód gruntowych ani kierunku odprowadzania deszczówki ze szkodą dla sąsiednich działek. Dodatkowo nie należy zapominać, że jak wskazują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, niedozwolone jest odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji zbierającej ścieki bytowo-gospodarcze, gdyż mogłoby skutkować to jej przeciążeniem. Dlatego też praktycznie na każdej posesji niezbędne jest stworzenie instalacji deszczowej budynku, przy czym jej wykonanie należy powierzyć doświadczonym w tym zakresie fachowcom, takim jak Jan Fryc Transkop Przewierty Sterowane Usługi Hydrotechniczne.    
Warto tu też pamiętać, że kontrolowane odprowadzanie deszczówki to nie tylko obowiązek regulowany prawnie, ale również proces przynoszący konkretne korzyści, gdyż dzięki takiemu działaniu nie musimy między innymi obawiać się pogorszenia stanu technicznego budynku wskutek oddziaływania wód opadowych na jego ściany czy fundamenty.

Wody opadowe i roztopowe pod kontrolą

Kanalizacje deszczowe to systemy kanałów i rurociągów spotykane zazwyczaj w dużych miastach lub na terenach przeznaczonych na budowę domów jednorodzinnych, zaś podstawową funkcją kanalizacji deszczowej jest jak najszybsze odprowadzanie ścieków opadowych do wyznaczonego odbiornika naturalnego. Niemniej jednak należy pamiętać, że będąc właścicielem posesji mamy możliwość zagospodarowania wód odpadowych na kilka sposobów. Zaliczyć do nich należy:

  • odprowadzenie deszczówki lub wód roztopowych do kanalizacji deszczowej – stanowiącej zazwyczaj system rozdzielny od kanalizacji ogólnospławnej, czyli nie  kieruje ona wód atmosferycznych wraz ze ściekami gospodarczymi do oczyszczalni ścieków,
  • gromadzenie wód opadowych w specjalnych zbiornikach na deszczówkę – gdzie woda poprzez systemy rynnowe trafia do zbiorników, z których później może zostać pobrana i wykorzystana, np. do podlewania ogrodu lub mycia podjazdu, bądź też mebli ogrodowych,
  • odprowadzenie deszczówki do gruntu – przy czym wymaga to stworzenia specjalnych systemów rozsączających rozprowadzających wodę po działce lub zainwestowania w zbiorniki perforowane, które potrafią zgromadzić sporo deszczówki, a potem stopniowo wypuszczać ją do gruntu,
  • stworzenie zbiornika retencyjnego – np. w postaci dekoracyjnego oczka wodnego czy niewielkiego stawu, do którego zbierana będzie deszczówka.

Warto przy tym wspomnieć, że wielu właścicieli posesji decyduje się również na wybudowanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków, w których gromadzone będą wody opadowe i roztopowe.
Kontrola nad odprowadzaniem wód opadowych z posesji jest co prawda obowiązkowa, jednakże dzięki wielu możliwościom wykorzystania deszczówki i wód roztopowych oraz przy wyborze odpowiedniego systemu jej zagospodarowania, nie musi ona stanowić problemu, a może wręcz przynosić wymierne korzyści, w tym także dla środowiska naturalnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka podtopień na danym terenie.