Przy okazji pobytu na hali produkcyjnej można zauważyć potężne konstrukcje zamocowane przy suficie. To kanały wentylacyjne, które stosuje się w celu wyciągnięcia i dostarczenia świeżego powietrza do budynku. Zaletą mechanicznej cyrkulacji niezbędnej do życia mieszaniny gazów jest samoczynne działanie, dla którego niestraszne przerwy w dostawie prądu. Korzystnie przedstawiają się także kwestie finansowe montażu wentylacji mechanicznej.

Jakie wyróżniamy rodzaje kanałów wentylacyjnych?

Działanie mechanicznej cyrkulacji powietrza opiera się na instalacji wykonanej z różnych przewodów i kształtek. Te instalacje mogą być wykonane z  blachy ocynkowanej, charakteryzującej się wysoką odpornością na niekorzystne warunki lub blachy kwasoodpornej, która jest niewrażliwa na korozję. Wybór tworzywa zależy od przemysłu, w jakim zostanie ono wykorzystane. W magazynach sprawdzi się materiał ocynkowany, podczas gdy w przemyśle spożywczym czy odznaczających się dużą wilgotnością pływalniach lepszym wyborem będzie metal nierdzewny.

 Wyróżnia się dwa rodzaje kanałów: prostokątne oraz okrągłe. Montaż kanałów wentylacyjnych okrągłych polega na precyzyjnym złączeniu poszczególnych elementów instalacji, które wcześnie zostały przycięte pod odpowiednim kątem. Szczególną uwagę warto zwrócić także na uszczelkę – choć w wielu systemach jest ona zamocowana fabrycznie, to należy upewnić się, czy nie doszło do jej uszkodzenia. Zamontowanie kanałów wentylacyjnych okrągłych, podobnie jak konstrukcji prostokątnych, warto powierzyć fachowcom.

Charakterystyka i montaż kanałów wentylacyjnych prostokątnych

Wentylacja mechaniczna prostokątna składa się z  felcowanych bądź spawanych z uszczelniającą ramką kanałów, ale również kształtek w postaci takich elementów, jak kolana, łuki, zwężki, odgałęzienia czy trójniki. Ich połączenie będzie gwarancją dobrej wymiany powietrza. Choć prawidłowy montaż wszystkich tych części to kluczowa kwestia, to nie można zapominać o przestrzeganiu obowiązujących zasad prawnych. Podstawą działającej bez zarzutu prostokątnej techniki wentylacyjnej są liczne normy i przepisy europejskie.

Aby wentylacja mechaniczna mogła należycie pełnić swoją funkcję, konieczne jest również jej dopasowanie do wielkości i specyfiki pomieszczenia. Jak podkreśla pracownik firmy Klima Heat, producenta kanałów wentylacyjnych, w projekcie należy uwzględnić takie czynniki, jak prędkość czy ciśnienie powietrza w kanale. Kluczowy będzie również prognozowany stopień zanieczyszczenia powietrza, a także to, czy jest on wynikiem przyczyn mechanicznych, czy chemicznych.

Ekonomiczna i bezusterkowa wentylacja odgrywa szczególnie istotną rolę w przemyśle – zapewnia bezpieczeństwo, a dobrze zainstalowana nie wymaga żadnej ingerencji.