Przyznanie alimentów na dziecko może odbywać się drogą sądową. Ten proces wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale również formalnego, wszak konieczne jest przedłożenie wielu dokumentów, a także wyliczenie kwoty, którą jeden z rodziców powinien łożyć na utrzymanie swojej pociechy. Opiekunowie małoletnich często decydują się na skorzystanie z usług Kancelarii Adwokackiej Kariny Włoszczak-Bociarn z Lublina.

W jakich sytuacjach można otrzymać alimenty na dziecko?

Obowiązkiem alimentacyjnym są objęci rodzice, którzy nie opiekują się pociechą na co dzień, między innymi w wyniku rozwodu czy rozstania. Warto wiedzieć, że zasądzenie kwoty na rzecz zapewnienia dziecku godnych warunków może mieć miejsce nie tylko w przypadku dzieci zrodzonych z małżeństwa, ale również wtedy, kiedy ich rodzice nie byli w formalnym związku. Co ważne, alimentów na dziecko w zasadzie nie otrzymują rodzice, którzy zdecydowali się na opiekę naprzemienną. Z racji tego, że pociecha spędza tyle samo czasu u matki, co u ojca, ich wydatki są bardzo podobne, dlatego nie ma potrzeby łożenia na utrzymanie dziecka. Na koniec warto podkreślić, że polskie prawo nie przewiduje granicy wiekowej, po której rodzic nie musi płacić alimentów – najczęściej ma to miejsce dopiero wówczas, gdy pociecha jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

Jak wyliczyć wysokość alimentów?

Wysokość kwoty na zapewnienie dziecku godnych warunków rozwojowych jest zależna od kosztów utrzymania, ale również zamieszkania czy też edukacji. Przy wyliczaniu wysokości alimentów należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty związane z wyżywieniem, zakupem odzieży czy też leków w sytuacji, w której dziecko zachoruje bądź stale jest leczone farmakologicznie z uwagi na długotrwałe schorzenia. Rodzice muszą pamiętać również o zapewnieniu dzieciom godnych warunków rozwojowych. Jeśli pociecha uczęszcza do przedszkola prywatnego, trzeba uwzględnić kwotę czesnego, jeżeli natomiast małoletni potrzebuje rehabilitacji, terapii bądź też dodatkowych zajęć wyrównawczych lub korepetycji prywatnych.

Uzyskanie alimentów może okazać się dość długim i stresującym procesem, w związku z tym wiele osób zgłasza się w tej sprawie do Kancelarii Adwokackiej Kariny Włoszczak-Bociarn. Znajduje się ona w Lublinie, a jej klienci mogą skorzystać z pomocy związanej nie tylko z prawem rodzinnym, ale również cywilnym, karnym czy odszkodowawczym. Zespół kancelarii adwokackiej prowadzi również sprawy związane z windykacją należności. Adwokaci reprezentują interesy swoich klientów przed sądem, ale także przeprowadzają ich przez cały proces i to właśnie dlatego tak rodzice, którzy przejmują opiekę nad dziećmi i chcą im zapewnić godne warunki dorastania, zgłaszają się do nich z prośbą o pomoc przy uzyskaniu alimentów.