Często zdarza się, że używany przez kilkanaście lat pojazd nie nadaje się już do użytku, a jego naprawa przewyższa koszt zakupu nowszego modelu. Oczywistym wyjściem z takiej sytuacji jest sprzedaż starego samochodu, jednak działanie to nie zawsze jest możliwe. Wówczas najlepszą decyzją pozostaje złomowanie, które jednak przeprowadzić należy zgodnie z określonymi przepisami.

Na czym polega proces złomowania aut?

Chcąc pozbyć się niezdolnego do jazdy samochodu, należy w pierwszej kolejności udać się na złomowisko aut i zgłosić pracownikom stacji zamiar likwidacji pojazdu. Warto wiedzieć, że oddawany do złomowania pojazd posiadać powinien w miarę kompletne części samochodowe, a jego waga nie może być mniejsza niż 90 procent masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym - w przeciwnym razie stacja demontażu aut ma prawo naliczyć opłaty za każdy brakujący kilogram. Aby rozpocząć procedurę, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość klienta, a także dowód rejestracyjny pojazdu. Oddawany samochód posiadać musi numer VIN, podwozia i ramy. Pierwszy etap złomowania auta składa się z unieważnienia karty oraz tablic rejestracyjnych, czego potwierdzeniem jest specjalne zaświadczenie wydawane przez pracownika skupu aut uszkodzonych. Następnie właściciel pojazdu posiada 30 dni na złożenie wniosku o wyrejestrowanie samochodu zarówno w wydziale komunikacji, jak i w ubezpieczalni. Wielu kierowców zapomina o dopełnieniu tej ważnej formalności, a zgodnie z literą prawa każdy zarejestrowany samochód posiadać powinien ubezpieczenie OC, którego brak grozi wysoką grzywną. 

Czym jeszcze zajmuje się auto złom?

Stacje demontażu samochodów, oprócz skupu aut rozbitych i uszkodzonych, przyjmują nierzadko również złom i tworzywa sztuczne. Profesjonalny sprzęt posiadany przez złomowiska pozwala bowiem na ich sprawną i bezpieczną utylizację realizowaną zgodnie z europejskimi wymogami oraz ustawami o recyklingu. Niektóre ze skupów aut rozbitych i uszkodzonych, tak jak Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Armotex Wojciecha Armatowskiego, wśród świadczonych usług, zaraz obok złomowania pojazdów i utylizacji materiałów, wymieniają handel częściami używanymi oraz częściami karoserii. Dobry punkt złomowania aut posiadać powinien przede wszystkim udokumentowaną legalność działania oraz flotę transportową pozwalającą przewieźć uszkodzone auta w miejsce ich złomowania.

Firma Armotex, której siedziba mieści się w Starogardzie Gdańskim, oferuje kompleksową obsługę związaną z pojazdami. Zajmuje się sprzedażą części używanych oraz demontażem samochodów. Wykonuje również profesjonalną kasację pojazdów oraz wystawia zaświadczenia potwierdzające zgodność przeprowadzonej procedury. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się zarówno nowe, jak i używane części samochodowe do marek BMW, AUDI, VOLKSWAGEN, OPEL, SAAB, FORD czy PEUGEOT.