Dach stanowi element konstrukcji budynku, pełniący bardzo odpowiedzialną funkcję. Ma on bowiem zapewnić nam przede wszystkim bezpieczeństwo. Ponadto, ważne, aby posiadał dobre parametry izolacyjne, a także wpasował się w styl architektoniczny naszego domu. Jednak on również po czasie wymaga renowacji lub całkowitej wymiany. Zastanówmy się zatem, kiedy konieczna jest wymiana pokrycia dachowego. 

Nie zawsze naprawy są tańsze. 

Oczywiście, patrząc na jednorazowy koszt, naprawa wychodzi zdecydowanie taniej. Jednakże musimy wziąć pod uwagę fakt, że prowizoryczne serwisowanie coraz poważniejszych uszkodzeń, stanowi jedynie chwilowe odwlekanie w czasie nieuniknionego remontu generalnego. Całkowita wymiana pokrycia dachowego to natomiast inwestycja na lata, gdyż, w zależności od materiału, nowy dach może przetrwać nawet 100 lat. 

Kiedy warto wymienić pokrycie dachowe? 

Przede wszystkim wtedy, gdy uszkodzenia dachu stanowią już nie tylko kwestię estetyczną. Stary, zniszczony dach może nie spełniać już swojej funkcji w optymalny sposób. Natomiast całkowity remont tej konstrukcji pozwoli nam wprowadzić wiele zmian. Możemy bowiem przy okazji skontrolować materiał izolacyjny czy też przenieść okna połaciowe w inne miejsca. Jesteśmy wówczas w stanie skutecznie pozbyć się pleśni. W efekcie prac zyskamy odnowiony wygląd dachu oraz znaczącą poprawę jego funkcjonalności. Warto pamiętać jednak, aby ich wykonanie powierzyć specjalistom z zakresu budownictwa – na przykład firmie Usługi Ziemne Koparko-ładowarką i Ogólnobudowlane Robert Szczygieł. Możemy mieć wówczas pewność, że efekt końcowy spełni wszystkie nasze oczekiwania. 

Czy musimy zgłosić wymianę pokrycia dachowego?

Podejmując różne prace budowlane, zastanawiamy się, jak wygląda kwestia formalności. W przypadku, gdy decydujemy się na wymianę pokrycia dachowego, nie musimy powiadamiać o tym urzędu. Zgodnie z przepisami w naszym kraju, ten proces traktowany jest jako remont. Istnieją jednak pewne wyjątki. Mowa tu przykładowo o sytuacji, gdy wymieniamy dach w połówce bliźniaka, gdyż obszar prac nie obejmuje wyłącznie działki inwestora. Podobnie, jeśli wraz z wymianą pokrycia dachowego, chcemy podjąć również inne działania, takie jak wymiana więźby. Wówczas, według prawa, mamy tu do czynienia z przebudową – a ta wymaga zgłoszenia w urzędzie.