Polacy coraz chętniej wykorzystują źródła energii odnawialnej, co potwierdzają statystyki. W kraju realizowanych jest coraz więcej projektów związanych z energią odnawialną, co przynosi wiele korzyści, takich jak redukcja emisji, tworzenie miejsc pracy i zapewnienie niezawodnego źródła energii. Zastanawiając się nad tego instalacją fotowoltaiczną trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, w jakich warunkach montaż zagwarantuje nam największy zwrot z inwestycji. Jak wygląda to w praktyce? - opowiedział nam o tym ekspert z firmy Gralanta w Gdańsku.

Montaż paneli słonecznych na dachu

Panele słoneczne można montować nie tylko na dachach skierowanych w kierunku południowym, ale także wschodnim lub zachodnim. Duże znaczenie ma jednak także ich kąt nachylenia. Optymalny to od 30 do 35o, także ze względu na konieczność samooczyszczania się paneli w okresie zimowym. Instalację fotowoltaiczną można również montować na dachach płaskich, jednak wówczas niezbędne jest zachowanie odstępów pomiędzy modułami, aby nie dochodziło do ich zacienienia, a tym samym utraty efektywności działania systemu. Kiedy lepiej zastanowić się nad montażem paneli słonecznych? Przede wszystkim powinniśmy odłożyć go w czasie wtedy, gdy w najbliższej przyszłości planujemy odnowienie pokrycia budynku. Wówczas nie warto ponosić dodatkowych kosztów demontażu paneli i później ich ponownego zainstalowania.

Zanim przystąpimy do montażu paneli słonecznych, warto upewnić się, że nasz dach nadaje się do instalacji fotowoltaicznej. Należy wziąć pod uwagę m.in. kierunek położenia dachu (najlepsza ekspozycja to południe), kąt nachylenia oraz ewentualne przeszkody, takie jak drzewa czy sąsiednie budynki. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że przy montażu nie ma znaczenia, z jakiego tworzywa wykonano poszycie dachowe. Warunkiem koniecznym do montażu paneli słonecznych jest uzyskanie zgody zarządcy budynku lub właściciela nieruchomości, jeśli nie jesteśmy jej jedynym właścicielem. Ponadto, w przypadku montażu na dachu płaskim, może być konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę od lokalnego organu administracji.

Montaż paneli słonecznych na gruncie

Inwestorzy mogą również zdecydować się na zamontowanie paneli słonecznych na gruncie. Są to tzw. systemy fotowoltaiczne naziemne, które warto wznieść nieco ponad ziemię (najlepiej od 1,5 do 2,5 m), aby uzyskać maksymalną ilość energii. Jak przyznaje specjalista z firmy Gralanta zajmującej się montażem instalacji fotowoltaicznych:

Wówczas istotne są dodatkowe czynniki takie jak nachylenie działki w kierunku stoku południowego, ogrodzenie chroniące przez kradzieżą modułów oraz oddalenie od źródeł zacienienia takich jak drzewa i kominy. W przypadku tych ostatnich mogą one drastycznie zmniejszyć efektywność zestawu fotowoltaicznego, w skrajnych przypadkach nawet o 70%. Liczby są w tym przypadku nieubłagane, bowiem nawet dodatkowe 3% zacienienia, będzie skutkowało spadkiem wydajności paneli słonecznych o 15%.

Odnawialne źródła energii cieszą się w Polsce rosnącą popularnością, głównie ze względu na fakt, że niemożność ich zainstalowania ze względu na wyjątkowo niekorzystne warunki terenowe dotyka stosunkowo niewielką grupę inwestorów indywidualnych.

Jeśli zdecydujesz się na montaż paneli słonecznych na gruncie, warto wiedzieć, jak uczynić inwestycję efektywną i bezproblemową. Przede wszystkim należy dokładnie zaplanować rozmieszczenie paneli oraz wybrać optymalne miejsce na działce. Ważne jest, aby panele były osłonięte od wiatru, a jednocześnie nie zasłaniane przez inne obiekty czy roślinność.