Instalacja grzewcza bierze udział nie tylko w zapewnieniu odpowiednich warunków, ale również ciepłej wody użytkowej. Rozwój technologii i zmiany w przepisach dotyczące wydajności systemów czy emisji zanieczyszczeń do atmosfery sprawiają, że coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wymianę instalacji. W artykule doradzamy, kiedy warto rozważyć taką inwestycję.

Wskazania do modernizacji ogrzewania

Podstawowe kryterium, jakie należy brać pod uwagę podczas planowania remontu lub modernizacji instalacji grzewczej, jest stan techniczny istniejącego systemu. Duże zużycie elementów czy też niezgodność z aktualnymi standardami bezpieczeństwa oraz wymogami ekologicznymi to najczęstsze powody. Wymiana może być niezbędna, jeśli komfort cieplny nie odpowiada naszym oczekiwaniom. Niekiedy stanowi też opłacalną alternatywę dla naprawy awarii. Ponadto termomodernizację przeprowadzamy, gdy decydujemy się na:

  • zmianę techniki grzewczej,
  • zabudowę rur w pomieszczeniach,
  • zmianę rozmieszczenia grzejników,
  • instalację ogrzewania podłogowego.

Warto jednak wiedzieć, że zakup nowego kotła grzewczego nie zawsze wymaga wymiany rur. Firma Ciepło Centrum, zajmująca się realizacją podobnych inwestycji, zaleca zatem sprawdzenie ich pod kątem rdzy czy uszkodzeń. Te czynniki bowiem dyskwalifikują je z eksploatacji. Obecnie najczęściej spotkać możemy przewody miedziane oraz wykonane z tworzywa sztucznego, ale w starym budownictwie trafić można także na stalowe, uznawane też za najlepsze ze względu na wysoką trwałość i brak interakcji z wodą.

Nowoczesna instalacja grzewcza

Centralne ogrzewanie to podstawa wygody w każdym wnętrzu. Wykorzystywane w tym celu kotły mogą być zasilane paliwami stałymi, choć coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego węgla na rzecz ekogroszku, drewna. Dużą popularnością cieszą się także gaz oraz odnawialne źródła energii – przede wszystkim pompa ciepła. Rozwiązania te cechują się wysoką wydajnością przy stosunkowo niskich kosztach oraz małej szkodliwości dla środowiska naturalnego.

Tradycyjne grzejniki w nowoczesnym budownictwie sukcesywnie zastępuje się ogrzewaniem płaszczyznowym w trzech wariantach: sufitowym, ściennym oraz podłogowym. Na ich korzyść przemawia lepsza cyrkulacja ciepła w pomieszczeniu. Zastosowanie ich w już istniejącym budynku wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dużych zmian, co zwiększa koszty. Niezależnie jednak od rozmiarów inwestycji wymiana instalacji grzewczej wymaga przygotowania profesjonalnego projektu. Należy uwzględnić w nim między innymi moc urządzeń grzewczych, by zapobiec przegrzaniu lub niedostatecznemu dogrzaniu wnętrza. To zadanie najlepiej powierzyć specjalistom, którzy doradzą nam, co w naszym przypadku jest możliwe czy też korzystne.