Zazwyczaj, gdy realizujemy inwestycję budowlaną, jeszcze przed rozpoczęciem prac korzystamy z usług geodety oraz geologa, którzy po badaniach gruntu doradzają nam najkorzystniejsze rozwiązania. Zdarza się jednak, że czasami na miejscu budowy musi pojawić się archeolog. Wbrew pozorom to niekoniecznie musi oznaczać wstrzymanie prac. Czasami wystarczy nadzór archeologiczny. Na czym polega? Kiedy trzeba zgłosić się do Pracowni Archeologicznej Turris?

Czym jest nadzór archeologiczny?

Wielu inwestorów słysząc o tym, że podczas realizacji inwestycji konieczne będzie zatrudnienie archeologa, obawia się przestojów i sporych opóźnień w pracach. Ale to nieprawda! Jeśli konieczny jest jedynie nadzór archeologiczny, wszelkie prace pójdą sprawnie i bezproblemowo, tak jak zakładał plan. Jak wyjaśnia pracownik Pracowni Archeologicznej Turriss:

Bardzo często inwestorzy nadzór archeologiczny mylnie utożsamiają z badaniami archeologicznymi. Tymczasem są to dwie usługi, które trzeba wyraźnie rozdzielić. Badania archeologiczne faktycznie wiążą się ze wstrzymaniem prac budowlanych, ponieważ wymagają wykonania wielkopowierzchniowych wykopalisk. Tymczasem nadzór archeologiczny zakłada jedynie obecność archeologa na miejscu budowy i kontrolowanie wykonywanych prac ziemnych.

Kiedy konieczny jest nadzór archeologiczny?

To kiedy konieczne jest skorzystanie z usług fachowców z dziedziny archeologii, takich jak Pracownia Archeologiczna Turriss, jest ściśle określone przez prawo. Obowiązek ten może być narzucony przede wszystkim przez decyzję o warunkach zabudowy lub zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, szczególnie w sytuacji, gdy w sąsiedztwie znajduje się np. stanowisko archeologiczne. Oprócz tego, jeśli działka, na której ma być zrealizowana inwestycja, objęta jest ochroną konserwatora zabytków, może okazać się, że w momencie uzgadniania projektu inwestycji z konserwatorem nakaże on nadzór archeologiczny. Skontaktowanie się z Pracownią Archeologiczną Turriss jest konieczne również w sytuacji, gdy podczas robót ziemnych odkryty zostanie przedmiot, który może stanowić zabytek.

Co wchodzi w zakres nadzoru archeologicznego?

Jak już zostało wspomniane wcześniej nadzór archeologiczny na budowie to, jak sama nazwa wskazuje, jedynie nadzór. Oznacza to, że archeolog z Pracowni Archeologicznej Turris po prostu będzie obecny na miejscu budowy podczas wszelkich prac ziemnych, i co najważniejsze – będzie je kontrolował. Nadzór potwierdzany jest poprzez dokumentację fotograficzną oraz szczegółowe sprawozdania z przeprowadzonych prac.