Choć na co dzień w ogóle nie rozważamy potrzeby kupienia lub używania tego typu sprzętu, nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się konieczność skorzystania z usług wynajmu tego typu sprzętu. Koparka budowlana – bo o niej mowa – może okazać się przydatna w wielu momentach, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Czynności wymagające koparki

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że usługi koparki potrzebne są tylko podczas budowy, by dokonać niwelacji terenu lub przyspieszyć ładowanie piachu i kamieni na wywrotki. W praktyce jednak jest to jeden z najważniejszych pojazdów budowlanych, bez których nic nie mogłoby powstać – lub wymagałoby o wiele więcej czasu.

Koparka przyda się nie tylko w celu przygotowania terenu pod budowę domu lub dowolną inną inwestycję. Jej pomoc będzie też niedoceniona w celu pogłębienia sadzawki, załadowania gruzu pozostałego po rozbiórce budynku, przygotowaniu i wykonaniu wykopów na fundamenty domu, melioracyjnych lub wszelkich innych. Nierzadko podczas kładzenia kostki brukowej wykorzystywana jest także do przewozu materiałów. Mniejsze koparki wykorzystuje się przede wszystkim w celu wykopania dołów pod fundamenty ogrodzenia czy też prowadząc w ziemi przyłącza gazowe, wodociągowe, energetyczne i kanalizacyjne. Dzięki swoim małym gabarytom i niskiej wadze – w porównaniu ze standardowym pojazdem tego typu – mini koparka jest w stanie wjechać tam, gdzie ciężki sprzęt nie miałby możliwości dotrzeć z powodu wagi lub ograniczeń przestrzennych. W zasadzie koparki i mini koparki mają wiele do zaoferowania, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia i ewentualne utrudnienia w ukształtowaniu terenu.

Skąd wziąć koparkę budowlaną?

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by w chwili potrzeby zakupić nową lub używaną koparkę, mało kto decyduje się na takie posunięcie. Powody są oczywiste – sprzęt zajmuje sporo miejsca, więc przez większość roku stałby nieużywany, niszcząc i blokując przestrzeń. Kolejną kwestią jest cena – tego typu pojazdy do najtańszych nie należą, a nie sztuką jest zakupić sprzęt tylko po to, żeby po chwili próbować go sprzedać komuś innemu, bo po zakończeniu prac budowlanych lub ziemnych nie będzie nam już w ogóle potrzebny.

Trzecim, najważniejszym argumentem przeciwko zakupowi koparki są kosztowne uprawnienia, jakie należy zdobyć, by móc obsługiwać dany rodzaj sprzętu. Różne koparki wymagają różnych dokumentów, te zaś wiążą się nie tylko z kolejnym wydatkiem finansowym, ale i poświęceniem czasu na zdobycie odpowiednich umiejętności. Właśnie dlatego większość osób bierze pod uwagę wynajem koparki, a w zasadzie usług nią wykonywanych przez przeszkolonego operatora.

Gdzie wynająć koparkę?

Na rynku znaleźć można wiele przedsiębiorstw, oferujących wynajem sprzętu budowlanego. Jednym z nich jest firma Jerzy Włoch Usługi Sprzętem Budowlanym, w Rudzie Śląskiej, mająca w swojej ofercie nie tylko koparkę gąsienicową, ale i koparko-ładowarki, koparki obrotowe, mini koparki i wiele innych maszyn budowlanych. Decydując się na skorzystanie z usług przedsiębiorstwa oferującego wiele możliwości, możemy liczyć na fachowe wykonanie powierzonych mu działań przy użyciu odpowiedniego sprzętu, z wykorzystaniem doświadczonych pracowników budowlanych.