Do podstawowych prac geodezyjnych i kartograficznych związanych z postępowaniami administracyjno-sądowymi należą prace geodezyjne - zwane rozgraniczeniem nieruchomości. Takie czynności polegają na wyznaczeniu granicy między dwiema nieruchomościami poprzez pomiar położenia punktu granicznego, określenie stabilności punktu granicznego i naniesienie go na mapę. Jeżeli można odtworzyć granicę między nieruchomościami - w oparciu o istniejące materiały geodezyjne - nie zostaną przeprowadzone żadne opisane działania. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć w tym zakresie.

Rozgraniczenie nieruchomości - kiedy się przeprowadza?

W przypadku sporu między dwiema stronami o granicę między nieruchomościami, nieruchomość zostanie wydzielona. Wyznacza wszystkie lub tylko niektóre granice nieruchomości, które graniczą z innymi nieruchomościami. Wyznaczenie nieruchomości jest opłatą pobieraną na wniosek stron lub z urzędu.

Rozgraniczenie nieruchomości a urząd

Rozgraniczenie nieruchomości to proces wyznaczania granicy poprzez ustalenie lokalizacji punktów i linii granicznych, utrwalenie granicy na gruncie oraz ustalenie odpowiednich dokumentów. Metoda geodezyjna i metoda kartograficzna szczegółowo określały tę procedurę.

Rozgraniczenie nieruchomości a wniosek strony

W celu ustalenia przebiegu granicy nieruchomości osoba fizyczna może zwrócić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszczęcie procesu rozgraniczenia nieruchomości. W przypadku rozgraniczenia wójt, burmistrz i burmistrz składają pozew. Na wniosek stron rozgraniczenia nieruchomości dokonuje uprawniony geodeta, taki jak mgr inż. Marcin Kulas z firmy Geotlas, który ma prawo do wytyczenia granic i podziału nieruchomości oraz sporządzenia dokumentów do celów prawnych.

Rozgraniczenie nieruchomości a porozumienie stron

W przypadku sporu pomiędzy właścicielami nieruchomości o przebieg granicy, geodeta nakłoni ich do dostarczenia dokumentów prawnych związanych z przebiegiem granicznym, aby przekonać ich do zawarcia ugody, a jeśli wynik będzie niejednoznaczny, informuje sąd o rozstrzygnięciu sporu. Jeżeli strony dojdą do porozumienia, rzeczoznawca geodezyjny sporządzi pisemne porozumienie dla każdej linii granicznej.