Żuraw wieżowy należy do urządzeń często spotykanych na placach budowy. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Z tego urządzenia dźwigowego korzystają rozmaite firmy z wielu branż, głównie w obszarze przemysłu. Niekiedy używają one modeli zakupionych na użytek przedsiębiorstwa, ale często decydują się na ich wynajęcie. Jakie są zalety oraz wady obu tych wariantów? Odpowiadamy w artykule.

Rodzaje i zastosowanie żurawi wieżowych

Żuraw wieżowy to charakterystyczne urządzenie, które z łatwością rozpoznamy. Zbudowane jest z pionowego masztu, od którego pochodzi jego nazwa, oraz wysięgnika służącego do podnoszenia ładunków na wymaganą wysokość – maksymalnie sięgającą 100 metrów. Wyróżnić możemy kilka jego rodzajów ze względu na typ podstawy żurawia albo umiejscowienie mechanizmu obrotu. W pierwszym przypadku mówimy o żurawiach stacjonarnych, montowanych do podłoża na stałe. Przez cały czas pracy pozostaje on zatem w jednym miejscu. Alternatywę stanowi żuraw samojezdny, umieszczony na podłożu kołowym czy gąsienicowym, które zapewnia mu możliwość poruszania się po terenie. Położenie mechanizmu ma związek z tym, które elementy urządzenia obracają się podczas pracy. W żurawiach górnoobrotowych jest to wyłącznie wysięgnik, w dolnoobrotowych – cała konstrukcja wraz z masztem.

Jak wskazuje wrocławska firma IMA Sprzęt i Budownictwo, najczęściej żurawie wieżowe znajdują zastosowanie na rozmaitych placach budowy. Sprawdzają się w obsłudze inwestycji z zakresu budownictwa przemysłowego, komercyjnego czy mieszkaniowego. Wznoszenie obiektów nie jest jednak jedynym obszarem działań, w którym pojawia się konieczność podnoszenia czy przenoszenia dużych ciężkich ładunków.  Dlatego urządzenia dźwigowe tego typu spotkamy ponadto w portach oraz stoczniach, a także zakładach przemysłowych. Są niezastąpione między innymi podczas rozładunku i załadunku kontenerów transportowych.

Wynajem lub zakup żurawia wieżowego

Firmy, które w swoich działaniach wykorzystują urządzenia dźwigowe, mogą wybierać między nabyciem nowego lub używanego modelu oraz wynajmem na określony czas. Obie formy niosą ze sobą pewne korzyści, ale nie są idealne, dlatego warto rozważyć wszystkie zalety i wady przed podjęciem decyzji. Zakup żurawia wieżowego to przede wszystkim niezależność – maszyna jest własnością przedsiębiorstwa, zatem dostęp do niej pozostaje nieograniczony. Jednocześnie jednak należy liczyć się z dużymi kosztami eksploatacji obejmującymi konserwację, serwis, niezbędne przeglądy techniczne, a ponadto szkolenia pracowników w zakresie obsługi maszyny, uzyskanie niezbędnych pozwoleń czy uprawnień na jej użytkowanie.

Znacznie bardziej opłacalny w wielu przypadkach okazuje się wynajem żurawi wieżowych. Nie tylko unikamy w ten sposób wydatków związanych z utrzymaniem urządzenia, ale też gwarantujemy bezpieczeństwo podczas korzystania z niego. Cena dzierżawy uzależniona jest przy tym od rodzaju wynajmowanego dźwigu, czasu trwania umowy oraz miejsca, w jakim ma on zostać wykorzystany. Firmy oferujące tego typu usługi zapewniają swoim klientom wysokiej jakości sprzęt wraz z dokumentacją potwierdzającą jego sprawność. Niezawodność to kwestia kluczowa, nieprzewidziane usterki wstrzymują bowiem pracę, co opóźnia realizację przedsięwzięcia i generuje straty. Wynajem stanowi zatem świetne rozwiązanie dla firm rozpoczynających dopiero działalność lub chcących poszerzyć swoją ofertę albo wykorzystujących tego typu urządzenia jedynie okresowo, na przykład przy inwestycjach budowlanych.