Wykopy pod fundamenty są pierwszy etapem prac na budowach. Wtedy już pojawia się pierwszy dylemat, który dotyczy tego, jakich narzędzi użyć do tej czynności. Opcje do wyboru są dwie. Pierwsza to wykorzystanie maszyn, np. koparki, a druga to wykopy ręczne. Obie te technologie mają swoje mocne i słabe strony. Oczywiście większość myśli, że użycie koparki jest wyborem oczywistym, aczkolwiek nie zawsze tak musi być.

Czym są wykopy pod fundamenty?

Wykopy pod fundamenty można podzielić na kilka prac. Pierwszym etapem będzie zdjęcie humusu znajdującego się na terenie, na którym będzie budować obiekt. Zazwyczaj ma on około 20 cm warstwy. Kolejnym krokiem jest wybranie przez fachowców z firmy budowlanej Ireneusza Kuźduba ze Skarżyska-Kamiennej ziemi, co umożliwi wykonanie podziemnego fragmentu fundamentu. Jeśli używamy do tego maszyn, zaleca się pozostawienie co najmniej 10 cm ziemi w wykonanym wykopie. Te kilka centymetrów należy wybrać ręcznie, dzięki czemu nie ruszymy gruntu rodzimego, który będzie stykał się z fundamentem.

Wykopy pod fundamenty mogą być wąskoprzestrzenne lub szerokoprzestrzenne. Wyprofilowanie skarp uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju gruntu i głębokości wykopu. Wykopy szerokoprzestrzenne zalecane są na gruntach niespoistych, z kolei wąskoprzestrzenne na spoistych. Ich szerokość będzie taka jak szerokość fundamentu. Jeżeli fundamenty nie będą robione w spoistych gruntach, wówczas konieczne będzie ułożenie suchego betonu przed położeniem ław fundamentowych. Należy mieć także na uwadze to, że jeśli ława będzie wykonywana na warstwie chudego betonu, cały wykop musi być głębszy o około 10 cm.

Zalety i wady mechanicznych wykopów pod fundamentu

Prace ziemne najczęściej wykonuje się przy użyciu sprzętu mechanicznego. Tym są koparki, spycharki, minikoparki, czy też koparko-ładowarki. Odpowiednie urządzenie dobiera się do zakresu prac oraz rodzaju gruntu. Zaletą użycia koparek podczas wykopów pod fundamenty jest krótki czas trwania robót. Wierzchnią warstwę gruntu, czyli humus można usunąć w zaledwie dwie lub trzy godziny, w zależności od powierzchni. Natomiast fundamenty pod piwnicę wykonuje się w dzień lub dwa. Korzyścią użycia ciężkich sprzętów budowlanych jest także to, że istnieje możliwość natychmiastowego ładowania wybieranej ziemi na wywrotkę i wywożenie jej poza plac budowy. Poza tym koparki i inne urządzenia lepiej poradzą sobie z takimi problemami jak kamienie.

Firma Ireneusza Kuźduba, która specjalizuje się w wykonywaniu robót ziemnych, oferuje swoim klientom wynajem koparek wraz z operatorem. Najczęściej koszt zależy od ilości prac i czasu ich realizacji. Należy mieć na uwadze, że niekiedy trzeba liczyć się z kosztami dojazdu. Dotyczy to szczególnie placów budowy, gdzie jest mało prac ziemnych do wykonania. W takich sytuacjach należy również przemyśleć opłacalność wynajęcia sprzętu budowlanego, ponieważ jego dojazd na miejsce pracy może być po prostu nieekonomiczny. Musimy również liczyć się z tym, że nie wszystkie roboty ziemne można wykonać przy użyciu koparek. Część wykopów pod fundamenty i tak wymaga ręcznej pracy, szczególnie dotyczy to robót przeprowadzanych na piaszczystych gruntach.

Prace ziemne i wynajem maszyn budowlanych

Oprócz wykopów pod fundamenty, fachowcy z firmy Ireneusza Kuźduba ze Skarżyska-Kamiennej oferują również inne prace ziemne i nie tylko. Zajmują się między innymi skarpowaniem terenu czy kruszeniem betonu i gruzu. Eksperci przeprowadzają też rozbiórki budynków i wyburzenia budynków. Dysponują specjalistycznym ciężkim sprzętem, na który składają się kruszarki, koparki, wywrotki i inne maszyny budowlane. Na życzenie klientów firma wynajmuje je wraz z operatorem. Rzetelność i terminowość sprawiają, że warto korzystać z usług tych fachowców.