Kiedyś, gdy podstawowym materiałem grzewczym było drewno lub węgiel, w domach budowano jedynie klasyczne kominy murowane. Jednak współcześnie nowoczesne kotły działają nieco inaczej i mają większe wymagania, natomiast kominy nie są w stanie im sprostać. Skutkiem czego ich ścianki oraz konstrukcja niszczeją i stają się nieszczelne. Aby zadbać o wysoką efektywność cieplną i zabezpieczyć komin najlepiej zdecydować się na wkłady kominowe. Ich montażem może zająć się Spółdzielnia Pracy Kominiarzy w Toruniu.

Czym jest wkład kominowy i jak działa?

Wkład kominowy stanowi konstrukcję składającą się ze szczelnie połączonych ze sobą fragmentów rur, które zachodzą jedna na drugą. Całość umieszczana jest w kominie i podłączana bezpośrednio do wylotu spalin, gdyż właśnie odprowadzanie produktów spalania, czyli dymu stanowi główne zadanie urządzenia. W ten sposób wkład kominowy zabezpiecza murowane ściany komina przed destrukcyjnym wpływem powstającego podczas procesu spalania kondensatu, a więc cieczy zawierającej kwas, a także przed wysokimi temperaturami.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Zdecydowanie najważniejszym aspektem jest rodzaj wkładu kominowego, którego montaż oferują kominiarze. Przy wyborze modelu liczy się przede wszystkim materiał, z jakiego jest on wykonany. To z kolei uwarunkowane jest posiadanym kotłem grzewczym oraz rodzajem paliwa wykorzystywanym do jego zasilania. Ze względu na to wyróżniamy:

  • wkłady kominowe kwasoodporne – wykonywane ze specjalnej stali kwasoodpornej odznaczają się wysoką wytrzymałością, dlatego stosowane są do kotłów gazowych i olejowych, w których podczas spalania wytwarzają się kwasy. Te wkłady przeznaczone są do niskich temperatur (max. 200 ℃),

  • wkłady kominowe żaroodporne – również produkowane są ze stali, a ich kluczową zaletą jest odporność na wysokie temperatury (od 400 do nawet 600 ℃), są wykorzystywane do kotłów na węgiel, drewno lub inne paliwa stałe,

  • wkłady kominowe ceramiczne – są jednocześnie kwaso i żaroodporne, a dzięki tej uniwersalności można zastosować je przypadku każdego rodzaju paliwa.

Zatem ostanie ze wspomnianych wkładów współpracują z dowolnymi kotłami.

Przekrój komina a kształt wkładu

Wkład można zamontować zarówno na etapie budowy domu, jak i później podczas remontu, czy też zmiany systemu oraz kotła grzewczego. Wybór odpowiedniej konstrukcji, a także jej montaż najlepiej zlecić specjalistom takim jak Spółdzielnia Pracy Kominiarzy w Toruniu, gdyż niepoprawna instalacja może skutkować poważnymi problemami. Tymczasem fachowcy biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania doradzą nam najbardziej optymalny kształt wkładu, który szczelnie wypełni komin. Zazwyczaj w przypadku klasycznych kominów, a więc kwadratowych zaleca się wkłady okrągłe, natomiast do tych prostokątnych stosuje się wkłady owalne. 

Spółdzielnia Pracy Kominiarzy z Torunia działa w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie posiada 15 oddziałów rejonowych i zatrudnia prawie 60 pracowników. Wysoko wykwalifikowane kadry posiadają niezbędną wiedzę na temat nowoczesnej techniki kominowej oraz obowiązujących przepisów. Potrafią także obsługiwać nowoczesne urządzenia pomiarowo-techniczne. Spółdzielnia istnieje na rynku od 1951 roku i współpracuje z różnymi podmiotami gospodarczymi, a jej priorytetem jest ochrona życia ludzkiego i zapobieganie zagrożeniom pożarowym.