Obowiązkiem pracodawców jest zapewnienie swoim pracownikom komfortowych warunków pracy, niezależnie od miejsca czy stanowiska, na jakim pracują. Wśród najważniejszych czynników należy wymienić odpowiednią temperaturę oraz jakość powietrza. Aby stworzyć sprzyjające środowisko pracy, wystarczy zamontować system wentylacji przemysłowej. W jaki sposób działa wentylacja, jakie korzyści gwarantuje i gdzie sprawdzi się najlepiej? Wyjaśniamy!

Dlaczego wentylacja jest ważna?

Jakość powietrza to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort wykonywania obowiązków zawodowych. Co więcej, jest to szczególnie ważne w przypadku zakładów przemysłowych, hal produkcyjnych czy magazynów o dużych powierzchniach, gdzie dodatkowo występują różne zanieczyszczenia powietrza. Miejsce bez efektywnej cyrkulacji powietrza negatywnie wpływa na samopoczucie pracowników, co z kolei przekłada się na ich mniejszą produktywność.

Niestety w wielu firmach powietrze nie spełnia norm dotyczących jakości czy poziomu wilgotności, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich instalacji, takich jak wentylacja. Wentylacja to system zapewniający cyrkulację powietrza pomiędzy pomieszczeniami, w których się znajduje, a przestrzenią na zewnątrz. Dzięki stałej wymianie powietrza z wnętrza budynku usuwane jest zużyte powietrze, a także zanieczyszczenia, takie jak np. dym papierosowy, kurz, pyły, spaliny czy opary substancji chemicznych i innych.

Rodzaje wentylacji

Firmy, takie jak działająca na terenie Legionowa i okolic R.K. Chłód-Klim, które zajmują się montażem wentylacji przemysłowych, zazwyczaj oferują szereg różnych rozwiązań, dzięki czemu z łatwością można dobrać najkorzystniejszy dla danego miejsca i jego wymogów system. Mogą to być m.in.:

  • odciągi miejscowe,

  • kurtyny powietrzne,

  • centrale bezkanałowe dachowe,

  • urządzenia kanałowe okrągłe,

  • urządzenia kanałowe prostokątne,

  • urządzenia osiowe ścienne,

  • urządzenia oddymiające,

  • centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne.

Gdzie i kiedy zamontować wentylację?

Jak już zostało wspomniane, wentylacja odgrywa bardzo ważną rolę w procesie zapewniania optymalnych warunków powietrza w miejscu pracy. To natomiast wpływa nie tylko na efektywność pracowników, ale też ich bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo zwierząt czy towarów, które wymagają odpowiednich warunków przechowywania. Dlatego system wentylacji przemysłowej zazwyczaj montuje się w magazynach, obiektach zajmujących się produkcją i innych wielkopowierzchniowych zakładach działających w branżach – motoryzacyjnej, lotniczej, farmaceutycznej, spożywczej, rolniczej czy chemicznej.