Niektóre prace remontowe czy też konserwatorskie nie wymagają montażu skomplikowanych konstrukcji, jednakże wykorzystanie zwykłej drabiny to wciąż zbyt mało. Idealnym rozwiązaniem są rusztowania jezdne, wyposażone w kółka, zapewniające ich pełną mobilność. Lekka aluminiowa konstrukcja zapewnia wysoką stabilność i możliwość zastosowania nawet wewnątrz budynków.

Czym jest rusztowanie jezdne?

To konstrukcje typu wieżowego, składające się z połączonych ze sobą ram aluminiowych oraz pomostów roboczych z poręczami. Całość osadzona jest na kółkach wyposażonych w blokady. Rusztowania jezdne mogą osiągać wysokość 12 metrów, różniąc się miedzy sobą szerokością. Poszczególne elementy montuje się za pomocą połączeń zaciskowych, co zapewnia odpowiednią stabilność podczas wykonywania prac budowlanych. Przy większych obciążeniach konstrukcja opiera się dodatkowo na specjalnych podporach. Jej kluczowy aspekt to właśnie materiał wykonania, czyli wysokogatunkowe aluminium, co przekłada się odpowiednią lekkość takiej „wieży” i łatwe przesuwanie jej z miejsca na miejsce. Przemieszczanie się między kolejnymi poziomami jest możliwe między innymi dzięki zastosowaniu drabinek.

Choć montaż tego typu rusztowania jest możliwy nawet przez jedną osobę, to musi ona mieć odpowiednie uprawnienia i przeszkolenie w tym zakresie. Stąd też to właśnie firmy wynajmujące takie konstrukcje, na przykład Rusztowania Czubała, delegują swoich pracowników do rozstawienia ich na wskazanym przez klienta placu budowy. Należy pamiętać, że podobnie jak rusztowania stałe, również przejezdne są objęte normą PN-EN 1004 – muszą spełniać ustalone normy bezpieczeństwa, aby mogły zostać dopuszczone do użytkowania.

Jakie jest zastosowanie konstrukcji?

Choć wykorzystuje się je zdecydowanie rzadziej niż tradycyjnie kotwiczone, to sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zakres prac jest zdecydowanie mniejszy. Mowa tutaj na przykład o miejscowym wykończeniu elewacji – jej tynkowaniu czy malowaniu. Oczywiście dotyczy to wyłącznie robót, które będą wykonywane na niedużych wysokościach, jak zostało już wspomniane, maksymalnie do 12 metrów. Rusztowania jezdne sprawdzą się zwłaszcza wewnątrz budynków, przy przeprowadzaniu napraw, zabiegów konserwatorskich lub renowacyjnych. Specjalne jasne ogumienie kółek, jak również lekkość całej „wieży” nie będą powodować ryzyka uszkodzenia posadzki. W zastosowaniu zewnętrznym należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe utwardzenie podłoża. Grząski teren niestety uniemożliwia wykorzystanie takiej konstrukcji. Jej wynajem to z pewnością korzystna opcja dla wielu firm, zajmujących się na przykład remontami pomieszczeń, wykończeniem elewacji bądź renowacją wnętrz obiektów zabytkowych.