O więźbach dachowych można pisać niemalże bez końca. Ich typów, rodzajów jakościowych oraz metod wykańczania jest naprawdę dużo. Szczególnie warto zatem zainteresować się tym, z jakiego drewna konstrukcyjnego tworzone są więźby. Istotna jest także wiedza odnośnie do taniego wznoszenia szkieletowej konstrukcji dachu z drewna. Kilka ważnych informacji o więźbach dachowych pozyskasz w dalszej części artykułu.

Rodzaje więźb dachowych

W Polsce stosuje się przede wszystkim dwa podstawowe ustroje dachowe: więźbę krokwiowo-jętkową oraz płatwiowo-kleszczową. Idealne są one dla małych i średnich domów, które najchętniej wznoszone są w naszym kraju. Tego typu więźby dachowe pozwalają na tworzenie różnych konstrukcji dachów, również tych zapewniających adaptację poddasza do celów mieszkalnych. System krokwiowo-jętkowy oraz płatwiowo-kleszczowy wyróżnia się wysoką nośnością i wytrzymałością na obciążenia statyczne. Ich montaż jest stosunkowo prosty i szybki. Niestety nie spełniają one warunków technicznych dla większych domów. Dla nich wybierane są inne ustroje dachowe. Pozostałymi typami więźb dachowych są:

  • więźby płatwiowe,
  • więźby z wiązarów kratowych,
  • więźby wieszarowe.

W zależności od rodzaju konstrukcji więźby składa się ona zaś na: murłaty, krokwie, krawężnice, jętki, płatwie, kleszcze, kulawki, dźwigary, miecze, wiatrownice oraz belki podwalinowe.

Drewno konstrukcyjne na więźbę dachową

Więźba dachowa musi być tworzona z najwyższej jakości drewna konstrukcyjnego spełniającego normę PN-338. To ona wyznacza klasy obrobionego surowca drzewnego iglastego oraz liściastego. Przyjmuje się obecnie na rynku budowlanym, że więźba dachowa musi być wykonana przynajmniej w standardzie C27 (gatunki iglaste) lub przynajmniej D30 (gatunki liściaste). Wtedy drewno posiada odpowiednio wysokie właściwości wytrzymałościowe, sprężyste oraz odpowiednią gęstość.

Oprócz tego istotne jest to, aby drewno na więźbę dachową było idealnie wysuszone. Przechodzi ono również ważny proces fitosanitarny – usunięcie wszystkich szkodników, mikroorganizmów, bakterii i form przetrwalnikowych. Ważne jest niekiedy sodowanie oraz bezsprzecznie wymagana jest impregnacja. Najlepsze drewno na więźbę dachową może wyróżniać się dzięki temu nawet wysokim stopniem ognioodporności.

Projekt więźby dachowej

Elementów więźby dachowej jest bardzo wiele. To dlatego zawsze wymagany jest złożony projekt architektoniczny, który składa się na część opisową, obliczeniową, rysunkową, a także na wizualizacje oraz dokumentację fotograficzną. Projekt konstrukcyjny musi zawierać również:

  • wytyczne montażowe,
  • wykaz norm i aprobat,
  • dane materiałowe,
  • zestawiania obciążeń.

Integralną częścią projektu są również kosztorysy oraz harmonogramy prac, a niekiedy projekt rozszerzony jest o prace wykonywane później. Mowa o tworzeniu pokrycia dachowego, montażu okien dachowych, a także o ważnych obróbkach blacharskich. Całą inwestycją budowy dachu domu jednorodzinnego może zająć się dla Ciebie firma ANKAR Tomasza Malcharka, która gwarantuje trwałość, szczelność, wysoką estetykę i atrakcyjne ceny.

Sposób na tani dach

Nie każdy inwestor musi realizować budowę domu z bardzo złożoną bryłą dachową. Niekiedy lepiej postawić na prostą konstrukcję, ale z dodatkowymi niestandardowymi elementami takimi jak okno w typie bawole oko, czy okno dachowe balkonowe. Jeśli chodzi o tanie wznoszenie więźby dachowej oraz całego dachu, powinno się przede wszystkim wybierać lekkie konstrukcje. Im lżejsza więźba, tym można zastosować lżejszy i tańszy system dachowy. Polecane są blachodachówki na rąbek, blachodachówki trapezowe, blachodachówki modułowe oraz wersje wentylowane.

Stosowanie blachodachówek gwarantuje możliwość stworzenia lżejszej więźby dachowej. W przypadku dachówek ceramicznych czy betonowych jest to niemożliwe.