Latem chłodzi, zimą grzeje – klimatyzacja to wspaniały wynalazek, który poprawia komfort życia. Również mieszkańcy bloków pragną tego dla siebie, więc coraz więcej osób zastanawia się jaki klimatyzator do mieszkania wybrać? Opcje są tak naprawdę dwie – klimatyzator ścienny typu split oraz klimatyzator przenośny. Co jest lepsze? Gdzie sprawdzi się klimatyzator przenośny? Kiedy warto inwestować w jednostkę naścienną? Podpowiadamy i przedstawiamy ofertę firmy Pro-Instal.

Przyjemny klimat w mieszkaniu

Lato w mieście potrafi nieźle dać w kość. Nagrzewający się betonowy las oraz asfalt na drogach sprawia, że ciepło kumuluje się i nawet w nocy nie można złapać chłodniejszego oddechu. Dlatego też klimatyzacja staje się towarem poszukiwanym i pożądanym, a firmy zajmujące się montażem klimatyzacji oraz ich późniejszym serwisem mają ręce pełne pracy. Rosnący popyt sprawia również, że ceny są coraz bardziej przystępne – klimatyzacja już dawno przestała być fanaberią dla najbogatszych. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją klimatyzatorów, dzięki czemu każdy znajdzie model idealnie dopasowany do swoich potrzeb, jak i do domowego budżetu.

Klimatyzator przenośny: sprytny, ale głośny

Na pierwszy ogień idzie klimatyzator mobilny w postaci stosunkowo niewielkiej jednostki stojącej, która nie wymaga montażu na stałe do ściany. Klimatyzatory przenośne działają na podobnej zasadzie, co jednostki naścienne typu split, z tą różnicą, że można je przestawić w dowolne miejsce, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Klimatyzatory przenośne również zasysają powietrze z pomieszczenia, chłodzą je i część oddają z powrotem do pomieszczenia, a resztę wydmuchują na zewnętrz przez rurę umieszczoną w uchylonym oknie. Niestety, przyczynia się to do obniżenia wydajności urządzenia, bo przez szczelinę wpada gorące powietrze z zewnątrz – można zaopatrzyć się w specjalną uszczelkę, która zniweluje ten problem. Warto zapoznać się z zaletami tego rozwiązani

  • niewielkie gabaryty,

  • brak konieczności montażu,

  • atrakcyjna cena,

  • łatwy w obsłudze,

  • stosunkowo niskie zużycie energii,

  • nie ingeruje trwałe w strukturę budynku.

Trzeba jednak szczerze przyznać, że klimatyzatory przenośne mają także sporo wad, które ostatecznie mają wpływ na ich niską popularność zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Do wyjątkowo uciążliwych niedogodności zalicza się między innymi:

  • głośna praca,

  • średnia wydajność chłodzenia,

  • może pracować tylko w jednym pomieszczeniu na raz,

  • kłopotliwe odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz,

  • musi znajdować się w pobliżu okna.

Klimatyzatory przenośne są idealne do mniejszych pomieszczeń, z racji ich niższej wydajności. Urządzenia mobilne powstały z myślą o mieszkańcach bloków czy małych domków, gdzie nie ma potrzeby montowania klimatyzatorów ściennych. Klimatyzatory przenośne pomogą przetrwać upały w bloku, gdzie nie ma szans na zamontowanie systemu klimatyzacji typu split – czy to z braku balkonu czy z uwagi na odmowną decyzję spółdzielni. Nie bez znaczenia, jest też fakt, że klimatyzator stacjonarne, choć nieco droższe, to jednak zdecydowanie efektywniejszej wytrzymalsze. Urządzenia przenośne nie mogą przebić systemów stałych, choć są wydajniejsze od swoich alternatyw, do których zalicza się wiatraki czy klimatyzery. Te ostatnie często mylone są z klimatyzatorami przenośnymi, ale działają inaczej – wydzielają coś na kształt zimnej mgiełki, odczuwalnej na skórze.

Klimatyzator stacjonarny – jednostka typu split

Wiele osób myśląc o klimatyzacji wyobraża sobie właśnie jednostki stacjonarne, montowane na ścianach. Są to klimatyzatory typu split, które cieszą się niesłabnącą popularnością i są najchętniej wybierane na główny system grzewczy w mieszkaniu. Klimatyzatory typu split składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, które są ze sobą połączone. Wymaga to przebicia się przez ścianę, aby poprowadzić niezbędne rury oraz odpływy na skropliny oraz czynnik chłodzący. Jest to główna i jedyna wada klimatyzatora ściennego, bo pomoc fachowców jest nieodzowna. To rozwiązanie ma wiele zalet:

  • pracują wydajnie i szybko chłodzą wnętrza,

  • działają cicho, więc są mało uciążliwe,

  • wygodne w obsłudze,

  • mogą też dogrzać mieszkanie w razie potrzeby,

  • wiele trybów pracy (np. nocny).

Montaż klimatyzacji warto powierzyć specjalistom z firmy Pro-Instal, która zajmuje się obsługą nie tylko klientów prywatnych, a więc właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych, ale również przedsiębiorców. Fachowcy zapewnią przyjemny chłód w biurowcach, lokalach usługowych czy też na terenie powierzchni handlowych. Co więcej, mają oni doświadczenie również w montażu pomp ciepła, które w ostatnim czasie cieszą się jeszcze większym zainteresowaniem. Wpływ na ten fakt ma przede wszystkim ekologiczny wymiar tego typu urządzeń, ale również niższe koszty utrzymania nieruchomości.

Dlaczego klimatyzatory stacjonarne są lepszym wyborem?

Zamontowanie systemu klimatyzacji typu split to rozwiązanie kosztowne, ale opłacalne. Inwestycja dość szybko się zwróci biorąc pod uwagę komfort, jaki zapewnia. Letnie upały przestaną być problemem i nie trzeba będzie uciekać przed nim do galerii handlowych, aby się ochłodzić. Dzięki klimatyzacji typu split upał przestaje być problemem: można odpocząć, a w nocy wyspać się pomimo wysokich temperatur za oknami mieszkania. Planując montaż klimatyzacji w bloku, warto najpierw sprawdzić regulamin i zgłosić się do spółdzielni, aby wystawili stosowne pozwolenie. Nieczęsto zdarza się, aby wnioski o zgodę na montaż klimatyzacji były odrzucane, ale zawsze lepiej uprzedzić o zamiarach, żeby nie trzeba było potem martwić się koniecznością zdejmowania urządzeń. 

Jak widać, w dzisiejszych czasach każdy właściciel niewielkiego mieszkania, dużego domu jednorodzinnego czy też przestrzeni biurowej chce móc cieszyć się źródłem przyjemnego chłodu, którym jest właśnie klimatyzacja. Prostą drogą do jej montażu jest skorzystanie z usług firmy Pro-Instal.