W dobie zmagań o czyste powietrze poszukuje się rozwiązań, których działanie będzie nie tylko skuteczne, ale też dobre dla środowiska. Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o ogrzewanie, ponieważ to ono stanowi duże źródło zanieczyszczeń. Dlatego rozwiązaniem mogą być kotły na pellet- paliwo pozyskiwane z biomasy o wysokim poziomie kaloryczności, stosunkowo niskiej cenie oraz niskim stopniu emisyjności niekorzystnych pyłów do atmosfery.

Działanie kotła na pellet

Kotły na pellet to obecnie jedne z najwydajniejszych urządzeń grzewczych przeznaczonych do instalacji centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Ich obsługa nie wymaga zaawansowanej wiedzy, kontroli temperatury i codziennego uzupełniania zasobnika na pellet. Wystarczy wybrać optymalne ustawienia w menu sterownika i można cieszyć się ciepłem w całym domu.  Kocioł na pellet jest zaprogramowany tak, aby automatycznie się wygaszał, kiedy zajdzie taka potrzeba. Dzięki tej funkcji zmniejsza się ilość paliwa, które jest niezbędne do podtrzymania żaru. Kotły na pellet są wyposażone w dość duże zasobniki na paliwo co zmniejsza ilość pracy przy obsłudze urządzenia. Kocioł pobiera pellet z zasobnika samodzielnie, a jego ilość uzależniona jest od wcześniej zaprogramowanej temperatury. Im jest ona niższa, tym paliwa wystarcza nawet na kilka dni użytkowania.

Kolejnym dodatkowym atutem kotłów na pellet jest palnik kotła. Jest on zapalany za pomocą grzałki elektrycznej, więc użytkownik nie musi tracić czasu na długie rozpalanie pieca. Zamontowany przy palniku wentylator poprawia przepływ i wydmuch spalin do komina co optymalizuje procesy w komorze spalania.

Pellet – ekologiczne źródło energii

Pellet to paliwo zaliczane do odnawialnych źródeł energii. Jego spalanie nie powoduje emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery, ponieważ jego ilość generowana podczas spalania w kotle jest równa ilości, jaką są w stanie pochłonąć rośliny. Pellet produkuje się z odpadów tartacznych, jak wióry, zrębki czy trociny lub ze drzewa pochodzącego ze specjalnych plantacji przeznaczonych pod produkcję tego eko paliwa. Jego zaletą jest niewielki rozmiar w postaci kulek lub walców o rozmiarze zaledwie kilku centymetrów długości. To sprawia, że można go łatwo dozować i nie zajmuje dużo miejsca w kotłowni. Jak wskazuje specjalista z firmy FHU Kotły24, pellet jest materiałem czystym. Podczas składowania nie powstaje żaden pył podobnie jak w procesie spalania. pellet to paliwo płomienne, które łatwiej się odpala i łatwiej spala się w porównaniu do ekogroszku. To sprawia, że kocioł nie wymaga tak częstego czyszczenia jak w przypadku pieców węglowych, a popiół z pelletu, który jest biodegradowalny można wykorzystać jako nawóz w przydomowym ogrodzie.