Kolektory słoneczne zwane również solarami, mimo że są rozwiązaniem mniej popularnym niż panele fotowoltaiczne, coraz częściej pojawiają się na dachach polskich domów.  Urządzenia te pozwalają ogrzać ciepłą wodę użytkową oraz tę w basenie. Czym dokładnie są kolektory słoneczne? Jakie są największe korzyści z posiadania ich? Dowiesz się tego wszystkiego z naszego artykułu.

Kolektory słoneczne – co to jest?

Kolektor słoneczny jest urządzeniem, które umożliwia przetwarzanie energii słonecznej na ciepło. Jest to możliwe dzięki niezamarzającemu roztworowi glikolu propylenowego, znajdującemu się w instalacji. Odbiera on ciepło z rur kolektora i w efekcie działania zespołu pomp przenosi je do wężownicy. Ta natomiast ma zadanie podwyższać temperaturę wody, która znajduje się w podgrzewaczu i dostarczać ją bezpośrednio użytkownikom – mieszkańcom domu.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego urządzenia:

  • płaskie,
  • próżniowe rurowe (z bezpośrednim przepływem lub z rurami grzewczymi),
  • próżniowe płaskie

Cały, sprawnie działający system dostarcza ciepłą wodę użytkową (c.w.u), podgrzewa tę w basenie, a także wspomaga ogrzewanie budynku w chłodniejsze dni (poza sezonem grzewczym) – wyjaśnia specjalista z bolesławieckiej firmy Rosiński Tomasz Instalacje c.o., gazowe, hydrauliczne.

Kolektory słoneczne zaspokajają zapotrzebowanie na ciepłą wodę w okresie od marca do października. W pozostałe dni muszą być wspomagane innym systemem. Ponadto nie zapewniają energii niezbędnej do ogrzania domu w czasie trwania sezonu grzewczego.

Czy to oznacza, że jest to rozwiązanie nieodpowiednie dla polskich warunków klimatycznych? W żadnym wypadku!  Niesie ono za sobą szereg korzyści, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup solarów.

Kolektory słoneczne – korzyści z ich instalacji

Korzystanie z kolektorów słonecznych pozwala na dużą oszczędność energii niezbędnej do ogrzania wody. To idealne rozwiązanie dla dużych rodzin. Wówczas pokrywają one zapotrzebowanie na c.w.u w aż 70%.  Jeśli natomiast lato jest bardzo upalne, wówczas nawet w 100%.

Dużą korzyścią jest również uniezależnienie od innych źródeł energii. W sytuacji, gdy wystąpi niespodziewana awaria prądu, pieca węglowego czy gazowego – wówczas domownicy nadal mają dostęp do ciepłej wody. Rodzinom z małymi dziećmi zapewnia to duży komfort psychiczny.

Montaż kolektorów słonecznych jest stosunkowo niedrogi, a ponadto wydatek ten ponosi się jednorazowo – przy montażu urządzenia. W kolejnych latach jest się całkowicie niezależnym od dostawców energii, dzięki czemu koszty eksploatacyjne są niskie.

Wiele osób nawet nie rozważa korzystania z solarów, obawiając się czasochłonnego pozyskiwania niezbędnej dokumentacji inwestycyjnej oraz zagrożenia związanego z instalacją urządzenia (szczególnie na obiektach starego budownictwa). Tymczasem jeśli kolektor nie ma wysokości większej niż 3 m, wówczas nie jest potrzebne do rozpoczęcia prac ani pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie budowy. Nie należy się również obawiać o nadmierną ingerencję urządzenia w konstrukcję budynku. Może ono zostać zamontowane na dachu, ścianie,  a nawet na ziemi w miejscu z dala od cienia. Nie jest to więc rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla właścicieli nowoczesnych nieruchomości. Zaoszczędzić mogą także posiadacze skromnych, wiejskich domów.

Nie sposób nie wspomnieć także o ekologicznych korzyściach. Kolektory nie emitują szkodliwych dla zdrowia pyłów czy spalin. Nie generują także hasłu. Jest to więc rozwiązanie bezpieczne nie tylko dla człowieka, ale i dla całego środowiska i żyjących w nim zwierząt.