Dobór komina do kotła nie jest sprawą prostą. Jeżeli dokonujesz zakupu samodzielnie, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Doskonale wiesz, że każdy piec, kominek, czy kocioł do komina musi być podłączony, aby ten odprowadzał spaliny. Najczęściej musisz wybierać między stalowym i ceramicznym. W tym artykule poznasz różnice pomiędzy nimi, a także ich zastosowania.

Komin stalowy i ceramiczny - różnice

Ceramiczne kominy systemowe są dość proste w budowie. Dodatkowo nie są droższe od tych tradycyjnych, a więc murowanych, od których zaczyna się z resztą odchodzić, bo konieczne jest ich dodatkowe zabezpieczenie, na przykład przed kwaśnymi skroplinami. Komin ceramiczny ma jedną podstawową zaletę - jest uniwersalny. Już na etapie projektu nie musisz się decydować na źródło ciepła, które wybierzesz. Będziesz miał na to nieco więcej czasu, a co za tym idzie, przemyślisz dokładnie sprawę! Dobra, czyli co możesz wybrać? Kotły, piece lub kominki, których paliwem jest biomasa, olej, gaz, drewno, a także węgiel. Jak sam widzisz, wybór jest ogromny!

W porównaniu do kominów ceramicznych, kominy stalowe nie są tak uniwersalne. Prawdopodobnie dlatego chętnych na ich wybór jest stosunkowo niewiele. Ponadto nie jest to wybór jednego rodzaju. Kominy ze stali dzielą się na te kwasoodporne do kotłów na paliwa płynne, a także żaroodporne na przykładowo drewno. W dodatku stal jest materiałem, który nie najlepiej znosi spalanie węgla. Wybiera się ją więc tylko przy remoncie lub przebudowie domów, gdzie konieczne jest dostosowanie starego komina do nowoczesnego urządzenia grzewczego. Wyposaża się go wtedy w stalowy wkład kominowy.

Kiedy stal, a kiedy ceramika?

Jak już możesz się domyślić, kominy ceramiczne będą dla Ciebie idealną propozycją, kiedy szukasz uniwersalności. Sprawdzą się w nowych domach, gdzie jeszcze nie padła decyzja, jaki kocioł, czy piec wybrać. Wytrzymują bowiem kontakt ze spalinami o temperaturze od 60 do 600 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak masz już wybudowany komin w starym domu, chcesz jednak zmienić piec, postaw na rozwiązanie stalowe, dzięki któremu nie będziesz musiał przebudowywać całego komina, wystarczy tylko jednościenny lub dwuścienny wkład. Z pewnością przyspieszy to zmianę kotła i nie wygeneruje większych kosztów.

Pamiętaj jednak o odpowiednim doborze stali do paliwa. Jeżeli nie wiesz, jaki komin stalowy wybrać, najlepiej zgłoś się do profesjonalistów. Porady i rozsądne oferty na części kominowe znajdziesz w przedsiębiorstwie Borówka. Firma współpracuje z najpopularniejszymi producentami elementów kominowych, możesz więc liczyć na wysoką jakość i niezawodność proponowanych przez nią rozwiązań.