Według starych przesądów, kiedy widzimy kominiarza, powinniśmy się złapać za guzik - takie działanie będzie gwarancją szczęścia w kolejnych latach życia. To wierzenie ma swoje korzenie w czasach, kiedy kominiarze zakładali do pracy swoje specjalne, rzemieślnicze stroje. Gdy kończyli pracę, z czarnymi twarzami wracali do domów i tylko złote guziki były widoczne spod sadzy pokrywającej ich całą postać. Dlaczego jednak takie działanie kojarzy się ze szczęściem? Sprawdźmy!

Powaga pracy kominiarza

Praca kominiarza była ważna przed wieloma laty i nadal jest istotna - to nie ulega żadnej wątpliwości. Kiedyś rzemieślnicy udrożniali kominy, dzięki czemu nie dochodziło do zaczadzenia mieszkańców - odprowadzanie szkodliwych gazów powstających w procesie spalania było możliwe właśnie dzięki ich ciężkiej pracy. Czyste i udrożnione przewody kominowe zapobiegały również wybuchom pożarów. To ratowało ludzkie życia i poprawiało komfort egzystencji. Wszyscy zdawali sobie z tego sprawę i prawdopodobnie stąd właśnie wziął się przesąd, że złapanie się za guzik w obecności kominiarza przynosi szczęście.

Współcześnie zawód kominiarza ewoluował i chociaż nadal jego głównym zadaniem zawodowym jest udrażnianie przewodów kominowych, ma więcej obowiązków, ale korzysta z lepszych, nowocześniejszych narzędzi.

Co robi kominiarz?

Kominiarze przede wszystkim zajmują się cyklicznymi przeglądami przewodów kominowych. Kontrolują ich szczelność, czystość, a także ogólny stan. To bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie, ponieważ, jak już wyżej wspomniano, zatkany przewód nie będzie odprowadzał szkodliwych gazów, co może w konsekwencji doprowadzić do zatrucia mieszkańców bloku lub domu dwutlenkiem lub tlenkiem węgla, a także do wybuchnięcia pożaru. Co więcej, jeżeli kominiarz nie wykona swojej pracy z należytą starannością i dojdzie do wypadku, w którym w najgorszym razie ktoś straci życie, odpowie przed sądem. Jedną z kar jest odebranie licencji i niemożność podjęcia pracy w zawodzie.

Kominiarz to rzemieślnik

Kominiarze z firmy kominiarskiej Komintech są rzemieślnikami, co wiąże się z wieloletnią tradycją. Oznacza to, że aby móc pracować w takim zawodzie nie wystarczy skończyć szkoły. Najpierw należy rozpocząć naukę pod okiem osoby, która posiada stopień mistrza. Szkolenie zaczyna się od stopnia ucznia. Kolejne stopnie zdobywa się po zaliczeniu stosownych egzaminów i po odbyciu określonej ilości godzin praktyk. Dopiero osoba, która zda egzamin mistrzowski, może wykonywać zawód kominiarza pełnoprawnie i samodzielnie.

Zakład Kominiarski Komintech z siedzibą we Wrocławiu został założony przez Jakuba Zeidlera. Specjalizuje się w kompleksowych usługach kominiarskich, oferując swoim klientom czyszczenie tradycyjne i czyszczenie mechaniczne, przeglądy oraz inwentaryzacje kominów. Dodatkowo, zapewniają pomiary wydajności wentylacji mechanicznej, zabezpieczenia kominów przed ptakami oraz odbiory kominiarskie. Fachowcy przeprowadzają też kontrole i inspekcje przewodów kominowych, montują nasady kominowe oraz wykonują czyszczenie pieców kaflowych. Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy związanej z Twoim kominem, ta firma będzie idealnym wyborem.