Dzisiejsza motoryzacja idzie w stronę wysokiej technologii, czyli szerokiej automatyzacji i internetyzacji pojazdów, które naszpikowane są elektroniką. Ta zaś nie tylko wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także atrakcyjność nowych modeli aut, ale niestety również na trudności serwisowe. Wysoce skomputeryzowane pojazdy muszą być bowiem serwisowane w specjalistycznych warsztatach, takich jak Rover Serwis z Łodzi, które nie tylko zajmują się naprawami mechanicznymi, ale które także mają doświadczenie w szeroko pojętym programowaniu.

Za co odpowiadają komputery samochodowe?

Komputery samochodowe są dzisiaj bardzo ważnymi elementami pojazdów, które sterują lub kontrolują wiele podzespołów mechanicznych. Najważniejszym ich działaniem nie jest bowiem zapewnianie sprawnego funkcjonowania sprzętów radiowych, czy video, ale między innymi układu napędowego wraz z silnikiem. Komputery samochodowe odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie takich funkcji silnikowych, jak wtrysk paliwa, czy też zapłon, w przypadku aut z turbodoładowaniem. Automatyzacji uległy również skrzynie biegów, oraz liczne podzespoły wyposażone w podłączone do elektroniki czujniki. Mowa o filtrach cząstek stałych, czy układach kierowniczych wraz z zabezpieczeniami w postaci immobilizera.

Komputerowo sterowane są również systemy bezpieczeństwa takie, jak ABS, ESP, oraz ASR. W wielu pojazdach to elektronika „zarządza” również napinaczami pasów, ogranicznikami siły napięcia pasów bezpieczeństwa, czy też poduszkami powietrznymi. Oprócz podzespołów mechanicznych, oraz sterowaniem bezpieczeństwa, komputery samochodowe, są również odpowiedzialne za komfort – systemy nawigacji, klimatyzacja, asystent parkowania itp.

Najczęstsze uszkodzenia komputerów

Do najczęstszych uszkodzeń komputerów samochodowych, zalicza się uszkodzenie układów wykonawczych, zalanie wodą, przepięcia układu zasilania, uszkodzenie oprogramowania, oraz uszkodzenie pamięci. Takimi usterkami zajmują się dzisiaj na rynku – jak już wspomniano – tylko specjalistyczne podmioty. Przykładem jest warsztat samochodowy Rover Serwis z Łodzi, która gwarantuje zarówno diagnostykę komputerową, jak i naprawę komputerów samochodowych. Ważną częścią usług są również błyskawiczne serwisy oprogramowania. Tu przede wszystkim należy wspomnieć o sterownikach silników ECU, które stosunkowo często są przyczyną awarii pojazdu. Wpływają one zaś głównie na układ paliwowy lub zapłonowy. Dobra pracownia elektromechaniki samochodowej potrafi jednak programować, oraz odzyskiwać oryginalny (soft) z większości uszkodzonych komputerów!

Warsztat Rover Serwis założony przez Tomasza Staniuchę specjalizuje się nie tylko w komputerowej diagnostyce silnika, ale także w: serwisie diesela, naprawie pomp wtryskowych, naprawie ABS, wymianie silniczka krokowego, wymianie cewki zapłonowej, kasowaniu kodów błędów, adaptacji przepustnicy oraz regeneracji i naprawie alternatorów. Oddaj swoje auto w ręce profesjonalistów!