Płyty azbestowe spotkać można na budynkach mieszkalnych i przede wszystkim gospodarczych. Fakt ten wynika z tego, iż w drugiej połowie ubiegłego wieku, było to najpopularniejsze – bo w zasadzie jedyne dostępne – pokrycie dachowe. Dopiero wiele lat później zdano sobie sprawę z niezwykle szkodliwych właściwości materiału. Obecnie właściciele obiektów do 2032 roku mają obowiązek zdjęcia go ze swoich dachów. Komu trzeba powierzyć realizację zadania i czym najlepiej zastąpić azbest?

Czy utylizację azbestu można wykonać samodzielnie?


Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie bardzo jasno i zdecydowanie. Absolutnie nie ma takiej możliwości. Wynika to z przepisów obowiązującego prawa, a próba ich ominięcia obostrzona jest bardzo wysokimi mandatami karnymi. O co tyle zamieszania? Największym problemem wymiany azbestowego pokrycia dachowego na nowe, nie jest sam proces demontażu i montażu, ale kwestie związane z bezpiecznym wykonaniem prac i koniecznością poddania azbestu procesowi utylizacji. Zlecenia takiego podjąć mogą się jedynie certyfikowane firmy dekarskie posiadające odpowiednie uprawnienia. Czynności wykonywane są z uwzględnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Choć nieuszkodzony azbest nie stanowi większego zagrożenia, to przy jego zdejmowaniu trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jego włókna będą unosiły się w powietrzu. Dlatego właśnie dekarze wykonują swoje obowiązki w kombinezonach i maskach ochronnych. Dla zminimalizowania ryzyka, w zdecydowanej większości przypadków wcześniej zrasza się wodą. Po zakończonych pracach inwestor zostaje jednak z samą warstwą wstępnego krycia oraz łatami i kontrłatami, których stan techniczny po kilkudziesięciu latach może być bardzo różny. Zatem na jaki nowy rodzaj pokrycia zwrócić uwagę?

Co zamiast eternitu?


Biorąc pod uwagę zarówno kwestie ekonomiczne, jak i te związane z możliwie szybkim zamontowaniem nowego pokrycia, wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się oferta na blachodachówkę. Wykonana ze stali ocynkowanej i dodatkowo zabezpieczona powłokami poliestrowymi lub poliuretanowymi blacha, charakteryzuje się nie tylko doskonałą wytrzymałością na wpływ warunków środowiskowych, ale także ponadczasową estetyką.

Klienci mogą zdecydować się na zakup nowoczesnej blachodachówki modułowej, choć w przypadku prostych dachów dwuspadowych ekonomiczniejszym wariantem będzie jednak blacha arkuszowa cięta na zadany wymiar. Gdy zamówiony towar zostanie dostarczony na plac budowy, dekarze przystępują kompleksowej realizacji prac. Poza pokryciem zasadniczym montowane są również obróbki blacharskie, akcesoria funkcyjne, taśmy uszczelniające i okna połaciowe – jeżeli oczywiście są uwzględnione w projekcie. Równolegle wykonywany jest montaż systemu rynnowego.

Z praktycznego punktu widzenia zdecydowanie warto zadbać o to, aby wszystkie roboty wykonane zostały przez jednego wykonawcę. Kluczowe znacznie ma tutaj doświadczenie i nowoczesne wyposażenie. Najwyższą jakość obsługi w tym zakresie jest w stanie zagwarantować Firma Usługowo Handlowa Esbud. Stała współpraca z największymi hurtowniami dachowymi pozwala specjalistom na zapewnienie swoim klientom wielu różnorodnych materiałów oraz najlepszych warunków cenowych.