Konserwacja dachu zależy od jego rodzaju. Mowa o tym, czy mamy do czynienia z dachem płaskim, czy też z dachem spadzistym. Istotne jest także to, jakie jest pokrycie dachowe, oraz jaki rodzaj więźby dachowej zastosowano – tu przede wszystkim zwraca się uwagę na klasę drewna konstrukcyjnego na więźbę według normy PN-EN 338.

Konserwacja pokrycia dachowego

Najprostszym w konserwacji pokryciem dachowym jest to z gontu bitumicznego, czy z papy termozgrzewalnej. W obu przypadkach konserwacja może bowiem polegać po prostu na zerwaniu i założeniu nowej warstwy, lub na nałożeniu jej bezpośrednio na pokrycie pierwotne. Czasem również wystarczy tylko wypełnić różnego rodzaju uszkodzenia, w tym szczególnie należy zwrócić uwagę na miejsca łączeń.

W przypadku konserwacji blachodachówek, czy też dachówek ceglanych i ceramicznych sprawa nie jest taka łatwa. Tu konserwacja polega na profesjonalnym czyszczeniu pokrycia tak, aby móc określić, czy jest ono uszkodzone, czy też nie. Wielokrotnie należy wykonać naprawę częścią dachu. Polega ona np. na wymianie modułowego arkuszu blachodachówki, czy też na wymianie kilku dachówek ceramicznych. Uwagę należy zwrócić przy tym na ruszty, czy inne systemy mocowania. Należy sprawdzić, czy nie uległy one poluzowaniu, czy też korozji. W przypadku tego typu problemów, warto dla bezpieczeństwa i ograniczenia późniejszych wyższych kosztów remontów, wykonać niezbędne modernizacje. Konserwacja przy tym może również dotyczyć nałożenia na dach specjalnych preparatów, które dodatkowo będą chroniły przez blaknięciem, mrozem, czy promieniowaniem UV. Często sprzyjają one także lepszym własnościom samooczyszczenia.

Konserwacja więźby dachowej

Przy konserwacji dachów, nie można zapomnieć także o różnych elementach więźby dachowej, która wykonywana jest z drewna konstrukcyjnego według normy PN-EN 338. Pomimo tego, że surowiec musi być fumigowany i suszony, może dojść do jego przesunięć, mikrouszkodzeń strukturalnych, czy też do zawilgocenia. Takie zjawiska są usuwane w różny sposób. Mowa o iniekcjach, tworzeniu dodatkowych wsporników metalowych, o dodatkowym suszeniu drewna, czy też o jego impregnowaniu. Pamiętaj przy tym, że w przypadku wielu projektów domów, konserwacja i naprawy więźby są ograniczone do minimum, poprzez jej dokładne zabudowanie na poddaszu. O skutecznej ochronie należy pamiętać zatem już w fazie realizacji inwestycji budowy domu. W tym zakresie zawsze współpracuj z doświadczoną ekipą – taką stanowi firma DEKARSTWO-CIESIELSTWO MONIKI SZCZEPANIAK. Przedsiębiorstwo to zajmuje się usługami dekarskimi, w tym remontami dachów i ich dociepleniami.

Nie zapomnij o elementach blacharskich

O czym jeszcze nie można zapomnieć przy konserwacji dachów? O elementach blacharskich. Mowa przede wszystkim o systemach rynnowych, czy o danych częściach wentylacji i komina. Ważne jest ich czyszczenie, np. myjkami ciśnieniowymi, oraz „płukanie” preparatami zabezpieczającymi powierzchnie przed korozją, czy zarysowaniem. Zaletą takich działań jest również podwyższona estetyka elementów blacharskich domu!