Zabytki to świadectwa minionej epoki, dobra kultury. Niektóre z nich mają szczególną wartość. Aby zachować je na dłużej, konieczna jest ich konserwacja. Zniszczenia pamiątek przeszłości przeważnie są spowodowane warunkami naturalnymi lub różnymi, często bezmyślnymi, działaniami człowieka. Odnawianie zabytków jest użyteczne społecznie. To samodzielna specjalizacja, jednocześnie artystyczna i naukowa. 

Renowacja budynków zabytkowych

Konserwacja obiektów zabytkowych składa się z:

  • wnikliwej inwentaryzacji

  • badaniu zabytku

  • jak najmniejszej, możliwej ingerencji w zabytkową tkankę

Celem renowacji jest odtworzenie elementów budowli zniszczonych przez wilgoć, promienie słoneczne, zasolenie, a także działanie człowieka. Brak substancji zabezpieczających obiekty architektoniczne lub właściwej konserwacji, sprawia, że następuje potrzeba zabiegów renowatorskich. 

Pierwszą czynnością renowacyjną jest usunięcie warstw tynku, później naprawa fragmentów muru, które uległy zniszczeniu oraz spoin między cegłami. Kolejne działania to odtworzenie izolacji poziomej, rekonstrukcja estetyki muru, a na końcu wymieniana jest stolarka drzwiowa, okienna i obróbka blacharska.

Odnowa zabytkowych budowli sakralnych

Estetyka polskich kościołów i klasztorów to nie tylko świadectwo wiary chrześcijańskiej, ale również zabytki, ocalały mimo upływu lat. Niepowtarzalna sakralna architektura wyróżnia się pięknem rzeźb, harmonią kształtów, układem cegieł.

Celem nowoczesnej konserwacji jest zachowanie autentyzmu. Jest to wymagane pod względem estetycznym i technicznym. Aby przywrócić pierwotny stan budowli i chronić ją przed zniszczeniami w przyszłości często trzeba wykorzystać nowe środki techniczne. Wraz z rozwinięciem się nowych technologii potrzeba coraz to nowej wiedzy w tym zakresie. Doświadczenie i wykształcenie w tym zakresie posiada Restoart, specjalizujący się w renowacji budynków sakralnych.

Przyczyn destrukcji budynków jest wiele, ale szczególnym czynnikiem niszczącym jest woda, która wraz ze sobą niesie zanieczyszczenia solne. Odpowiedni system izolacyjny powinien zatrzymać wodę opadową i gruntową, która wdziera się do piwnic oraz krypt. Odnowienie elewacji składa się z oczyszczania, odrestaurowania zniszczonych części oraz zabiegów ochronnych. 

Konserwacja rzeźby sakralnej

Na odnowę rzeźby składają się:

  • czyszczenie, dezynfekcja, dezynsekcja (niszczenie szkodników - drewnojadów w komorze gazowej)

  • impregnacja drewnianych części rzeźby lub elementów, np. drzwi

  • usuwanie polichromii, czyli przemalowań

  • rekonstrukcja brakujących elementów

Renowacja rzeźby z kamienia polega na niedopuszczeniu do zmian korozyjnych, a jeśli takowe się pojawiły, to na ratowaniu zabytku, czasami wymagające rekonstrukcji. 

Niezależnie od rodzaju zabytku najważniejsze są czynności profilaktyczne.