W przypadku dźwigów osobowych bardzo ważną kwestią jest dbanie o ich stan techniczny. Urządzenia tego typu powinny być regularnie kontrolowane pod kątem ewentualnego zużycia poszczególnych podzespołów. W ten sposób można uniknąć usterek – niektóre z nich mogą być groźne dla użytkowników wind. Ich konserwację należy zlecić doświadczonym ekspertom, dlatego dobrym wyborem będzie SUAiD. Zobacz, czym konkretnie zajmą się fachowcy!

Jakie są możliwości w zakresie konserwacji wind osobowych?

Obsługa serwisowa wspomnianych dźwigów może odbywać się w określonym zakresie. Zarządca budynku ma do dyspozycji kompleksowe działania podejmowane przez specjalistów, które obejmują zarówno bieżące sprawdzanie sprawności windy i stanu jej części, jak i szybką interwencję w przypadku awarii – całodobowo, niezależnie od pory wystąpienia usterki. W taki sposób rekomendują dbanie o dźwigi osobowe eksperci ze SUAiD. Jak podkreślają, możliwe jest jednak serwisowanie tego typu urządzeń również w mniejszym stopniu.

To zalecane rozwiązanie dla właścicieli obiektów, w których na miejscu istnieje zespół pomocy technicznej. Przy takim wsparciu specjaliści zajmujący się konserwacją wind mogą pojawiać się wyłącznie na wezwania. Nierzadko zawierane są też z serwisami takimi jak SUAiD umowy czasowe obejmujące mniejszy zakres działań niż w przypadku kompleksowej obsługi, a także wymianę podzespołów tylko przy wystąpieniu ich usterki. Ze względu na charakterystykę eksploatacji dźwigów osobowych, najlepszym wyborem jest pełna, regularna konserwacja.

Co najczęściej uwzględniane jest przy kompleksowym serwisie wind?

Przepisy dotyczące urządzeń transportu bliskiego jednoznacznie określają wymogi odnośnie do serwisowania wind. Należy je raz w roku poddać dogłębnej kontroli realizowanej przez specjalistę z UDT mającego odpowiednie uprawnienia. Uzyskanie pozytywnego rezultatu sprawdzenia stanu technicznego uzależnione jest z kolei najczęściej od charakterystyki dbania o poszczególne elementy takie jak liny nośne czy napędy. Spółdzielnia Usług Antenowych i Dźwigowych rekomenduje wykonywanie rewizji przynajmniej raz na pół roku, a najlepiej w regularnych odstępach – co kilka tygodni lub nawet kilkanaście dni.

Podczas kontrolowania sprawności wind osobowych badane przez konserwatora są jej kluczowe podzespoły. Oprócz wspomnianych lin nośnych i napędów zaliczają się do nich elementy wyposażenia kabiny, drzwi, system sterowania, rama przeciwwagi czy prowadnice. Następnie w ramach kompleksowego serwisu dźwigów tego typu specjaliści dokonują smarowania komponentów narażonych na nadmierne tarcie. Przeprowadzana jest ponadto regulacja – tak, by kabina zatrzymywała się w określonej pozycji i przy bezpiecznej, pożądanej prędkości zjazdu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, skontaktuj się z ekspertami z SUAiD i nawiąż z nimi współpracę w zakresie konserwacji wind!