Konstrukcja dachowa spełniać musi wiele kryteriów w tym głównie tych, bezpośrednio związanych z wytrzymałością. Wciąż nieustającą popularnością ze strony inwestorów cieszą się drewniane więźby dachowe, które idealnie łączą w sobie stosunek ceny do jakości. Jakie konkretnie elementy wchodzą w ich skład i w jaki sposób zagwarantować sobie najwyższą jakość obróbki drewna?

Najważniejsze elementy więźby dachowej

Na kompletną więźbę dachową składa się wiele elementów. Niemniej jednak zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnymi i najważniejszymi są drewniane krokwie. To właśnie na nich spoczywa zasadniczy ciężar porycia dachowego, który w przypadku zastosowania dachówki ceramicznej lub cementowej może oscylować w granicach od 40 do aż 50 kg/m2. Aby oszczędzić sobie problemów z ewentualnym uginaniem się krokwi, zdecydowanie warto postawić na solidny przekrój, który nie powinien być mniejszy niż 8 x 18 cm.

W skład więźby dachowej wchodzą jeszcze takie elementy jak murłaty, miecze, jętki oraz słupy, które bardzo często pełnią istotną funkcję nośnią. Ilość oraz rodzaj zastosowanych elementów zależy od konkretnego typu dachu. Pod względem ekonomicznym najlepiej wypadają proste dachy dwuspadowe. Ze znacznymi wydatkami trzeba będzie liczyć się podczas wznoszenia konstrukcji skomplikowanego dachu wielospadowego. Co, jeżeli chodzi o samą jakość drewna?

Więźba dachowa a obróbka drewna

Elementy więźby dachowej muszą zostać oczywiście odpowiednio przygotowane. Dotyczy to zarówno zabezpieczenia ich przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i środowiskowymi, jak i odpowiedniego przycięcia na ustalony w projekcie budowlanym wymiar. Bardzo istotna jest tutaj kwestia precyzji, ponieważ więźba to system połączonych ze sobą i zależnych od siebie elementów. Nawet niewielka nierówność w jednym miejscu może spowodować poważne rozbieżności na końcu budowy. Aby właściwie przyciąć drewno, trzeba oczywiście udać się do tartaku, choć wiąże się to z poważnym przedsięwzięciem logistycznym. Okazuje się jednak, że tartak wraz z wyposażeniem może przyjechać wprost na plac budowy. Wszystko to dzięki usługą specjalistów, do których zdecydowanie zalicza się firma Trak-Serwis.

Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz nowoczesnemu wyposażeniu pracownicy mobilnego tartaku są w stanie podjąć się dosłownie każdego, nawet najtrudniejszego zlecenia. Elementy takie jak belki, łaty, deski, czy bale, wykonywane są zarówno bardzo sprawnie, jak i z dbałością o najmniejszy nawet detal. W zależności od zaistniałem sytuacji, obróbka drewna odbywa się na zasadzie stolarskiego cięcia na ostro, czyli wstępnego przygotowania materiału, a także cięcia do kantu.