Kontrole przewodów kominowych to inspekcje wykonywane przez profesjonalnych kominiarzy, wyposażonych w nowoczesny sprzęt pomiarowy i wizyjny. To oni niekiedy pobierają próbki do badań laboratoryjnych, a swoje usługi dedykują każdemu właścicielowi budynków, niezależnie czy jest to duży zakład przemysłowy, czy mały dom jednorodzinny. Zapisy prawa budowlanego jasno mówią, że kontrolę przewodów kominowych przeprowadza się dla każdego obiektu!

Prawo budowlane, art. 62 ust. 1 mówi o tym, że raz do roku oraz co pięć lat kontrola stanu technicznego kominów musi być przeprowadzona przez zarządcę budynku lub przez jego właściciela. Za przewody kominowe uznaje się przy tym przewody i instalacje dymowe, spalinowe, a także wentylacyjne.

Na czym polega kontrola przewodów kominowych

Kontrola przewodów kominowych to bardzo złożone działanie, które nigdy nie może być przeprowadzane w pośpiechu. Polega ono bowiem na badaniu drożności przewodów kominowych, badaniu prawidłowości podłączeń urządzeń grzewczych, badaniu prawidłowości ciągu kominowego, badaniu stanu technicznego kominów ponad dachem, badanie prawidłowości dostępu do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych w tym stanu technicznego: włazów, drabin, ankrów, itp., ław kominiarskich;  badaniu szczelności przewodów kominowych; oraz na ocenie innych nieprawidłowości mogących wpływać na zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Stała współpraca z kominiarzem

Zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy bloków, kamienic, sklepów, biurowców, czy zakładów przemysłowych, powinni podejmować stałą współpracę z kominiarzami. W niektórych przypadkach kontrole warto wykonywać nie co roku, ale nawet co pół roku. Wtedy długofalowa kooperacja z kominiarzem będzie bardzo opłacalna. Specjalista z pewnością zaoferuje atrakcyjne ceny swoich usług. Tak jest w przypadku krakowskiego Zakładu Usług Kominiarskich Pawła Balickiego, który zajmuje się bardzo szerokimi działaniami branżowymi. Mowa między innymi o tworzeniu instrukcji montażowych kominów, czy o czyszczeniu i udrożnianiu zapchanych przewodów.

Dlaczego kontrola jest taka ważna

Kontrola przewodów kominowych ważna jest z wielu względów. Przede wszystkim pozwala ona na bezpieczne eksploatowanie budynku, który w przypadku nieprawidłowości może być narażony między innymi na pożar. Ważne jest to również dla określania, czy we wnętrzach obiektów panuje dobry mikroklimat. Na to powinni szczególnie zwrócić uwagę astmatycy, osoby starsze, alergicy oraz rodzice małych dzieci. Jaka jest jeszcze podstawa na złożonej kontroli kominiarskiej? Ważne jest także szybkie wykrywanie awarii tak, aby móc wdrożyć odpowiednie modernizacje przed wystąpieniem większego uszkodzenia. To może doprowadzić do zwiększonych kosztów większych remontów.