Bez względu na to, czy chodzi o budynki mieszkalne, czy też te o przeznaczeniu przemysłowym, kontrola stanu technicznego, w jakim znajdują się najważniejsze elementy konstrukcyjne, jest jednym z wymogów stawianych przez przepisy obowiązującego prawa. Postępowanie takie ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej, a co za tym idzie, ochronę zdrowia i życia ludzi. Co konkretnie warto wiedzieć o okresowych kontrolach budynków i kto może zająć się wykonaniem prac?

Jak przebiega kontrola techniczna budynków?

Wszelkie kontrole stanu technicznego budynków muszą być wykonywane wg ściśle określonego harmonogramu. Wynika to przede wszystkim z rozporządzenia, które znaleźć można w zapisach prawa budowlanego. O jakiej częstotliwości konkretnie mowa?


  1. Przynajmniej raz w roku - wykonuje się wtedy prace polegające na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku i instalacji narażonych na 
    szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych i na niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu. Oceniany jest także stan instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska.
  2. Przynajmniej co 5 lat - wykonywane są prace polegające na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego oraz 
    jego otoczenia. Kontrolowana jest również instalacja elektryczna i odgromowa.
  3. Dwa razy w ciągu roku - sytuacja ta dotyczy budynków o powierzchni zabudowy powyżej 2000m2 lub powierzchni dachu powyżej 1000 m2. Zakres wykonywanych czynności pokrywa się z punktem 1.

Przed przystąpieniem do prac zasadniczych, wykonawca staje również przed koniecznością zapoznania się ze wszelką dokumentacją dotyczącą ostatnio przeprowadzanej kontroli. Dokumentacja ta obejmuje zarówno protokoły wykonanych robót remontowych, jak i ewentualne zgłoszenia mieszkańców nieruchomości związane z wadami lub uszkodzeniami elementów obiektu.

W sposób szczególny kontrola techniczna powinna dotyczyć obszarów takich jak elementy ścian zewnętrznych, elementy  balustrad i balkonów, urządzeń zamontowanych do ścian oraz dachu, systemu rynnowego i obróbek blacharskich, a także przyłączy instalacyjnych oraz instalacji centralnego ogrzewania. Rzetelne przeprowadzenie okresowej kontroli technicznej budynku w pierwszej kolejności wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za każdą podjętą decyzję. Dlatego właśnie prace te mogą zostać wykonane jedynie przez profesjonalistów posiadających stosowne uprawienia. Zadaniem specjalisty dokonującego przeglądu okresowego obiektów jest sporządzenie listy wad i usterek z podaniem terminu stopnia pilności ich usunięcia, a w przypadku przeglądów pięcioletnich, dodatkowo określenie stopnia zużycia obiektu budowlanego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kontrola techniczna w praktyce – co konkretnie oznaczają najważniejsze definicje?

Zadaniem specjalisty, który podejmuje się przeprowadzenia okresowej kontroli technicznej budynku, jest nie tylko znalezienie i opisanie ewentualnie istniejących zagrożeń, ale również wskazanie konkretnego rozwiązania, którego celem jest usunięcie nieprawidłowości.
W zależności od zaistniałych okoliczności, w stworzonym raporcie można spotkać się przede wszystkim z określeniami takimi jak naprawa główna, naprawa bieżąca i konserwacja? Choć pojęcia te bardzo często spotykane są nawet w życiu codziennym, to nie należy zapominać o tym, iż w należytej interpretacji, trzeba posługiwać się ich definicyjnym ujęciem.

W przypadku naprawy głównej mamy do czynienia z remontem polegającym na wymienieniu przynajmniej jednego elementu budynku. Naprawa okresowa to nic innego niż remont elementów budynku, który ma zapobiec skutkom ich zużycia. Konserwacja zaś to wykonanie robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów obiektu. Najrzetelniejsze wykonanie kontroli zagwarantować mogą jedynie najbardziej doświadczeni specjaliści.

Zdecydowanie zalicza się do nich firma Nadzory budowlane i inwestorskie, której właścicielem jest Paweł Ciecióra. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj zarówno na indywidualne podejście do każdego zlecenia, jak i bardzo atrakcyjne warunki współpracy.